Начало Новини ОБЗОР ...

ОБЗОР Поредният изборен провал предизвика нови сътресения при германските Зелени

69
ОБЗОР
                                                                                                Поредният изборен провал предизвика нови сътресения при германските Зелени

В неделя германските Зелени претърпяха трети изборен провал само в рамките на месец. Поредното фиаско на важен вот затвърди тенденцията на спад на електоралната подкрепа за формацията и предизвика нови сътресения в редиците ѝ, които не вещаят нищо добро в навечерието на парламентарните избори догодина.

В сряда съпредседателите на германските Зелени, които са част от управляващата коалиция на канцлера Олаф Шолц, обявиха, че подават оставка след серия неблагоприятни изборни резултати, довели дотам, че партията отпадна от областните парламенти на две германски провинции, отбелязва Ройтерс.

Решението на Омид Нурипур и Рикарда Ланг идва в сложен за правителствените формации момент, обусловен от безпокойство на избирателите от икономическите проблеми пред Германия и ожесточените дебати около миграцията на фона на предстоящите избори догодина.

И макар и оставката на двамата лидери да няма никакви преки последствия за правителството или министрите на Зелените в състава му – сред които са вицеканцлерът Роберт Хабек и външният министър Аналена Бербок – според анализатори този ход няма как да не предизвика някакъв дестабилизиращ ефект в редиците на управляващите.

„Резултатите от регионалните избори в Бранденбург в неделя са признак, че нашата партия е в най-тежката си криза от десетилетие“, каза на пресконференция Нурипур. „Време е да поверим съдбата на нашата любима партия в други ръце.“

Зелените не успяха да преминат прага от 5% за влизане в областния парламент на провинция Бранденбург, както и в този на Тюрингия на 1 септември.

Хабек, който е и министър на икономиката, заяви, че споделя отговорността за лошите резултати и призова за откровен разговор за бъдещето на Зелените на конгреса на партията в средата на ноември, когато ще бъде избрано ново ръководство.

„Зелените ще стегнат редиците си, за да наваксат изоставането си и да се явяват със свежи сили на изборите“, посочи вицеканцлерът.

Той коментира и конкретно оставката на лидерския тандем начело на партията, определяйки я в интервю за ДПА като „голяма услуга от тяхна страна за партията и разчистване на пътя за силно ново начало“.

Но оставките не свършиха дотук и вчера това направи и ръководството на младежката организация на партията. Лидерите на „Зелена младеж“ обявиха, че ще учредят ново ляво движение поради несъгласие с курса на Зелените, който според тях е твърде мек в социално-икономическо и екозащитно отношение. 

ЗАТВЪРЖДАВАНЕ НА СПАДА В ПОДКРЕПАТА

Резултатите от вотовете в Германия от началото на годината очертаха ясна тенденция, при която партиите от управляващата коалиция бяха победени от нова лява популистка формация и крайнодясната „Алтернатива за Германия“, а в социологическите проучвания за изборните нагласи на национално равнище убедително и трайно водят опозиционните консерватори.

Освен в Тюрингия и Бранденбург управляващите допуснаха сериозно отстъпление и на изборите за областен парламент (ландтаг) на Саксония, които се произведоха също на 1 септември, и на европейските избори през юни.

Резултатите от евровота бяха особено болезнени за Зелените, тъй като на тях подкрепата за тази политическа сила се срина до 11,9% след изключително успешното представяне пет години по-рано, когато тя събра 20,5% от гласовете, но и по още една не по-маловажна причина, и тя е, че те губят симпатиите на младежкия електорат, отбелязва Асошиейтед прес.

На последните парламентарни избори в Германия през 2021 г., когато Зелените за пръв път издигнаха свой кандидат за канцлер – Бербок – партията спечели 14,8%.

През юли Бербок обяви, че няма да се кандидатира отново за канцлерския пост, докато за колегата ѝ в кабинета Хабек се смята от мнозина, че има силно желание да се впусне в недпреварата за него.

ИКОНОМИЧЕСКИ ПРОБЛЕМИ

Проблемите не спират да се трупат върху германската икономика, откакто през 2021 г. Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на Шолц сформира тройната коалиция със Зелените и либералите от Свободната демократическа партия (СвДП).

Безработицата расте, тъй като експортно ориентираните отрасли, които са двигателят на растежа на най-голямата европейска икономика, страдат от високите цени на енергията и труда и от засилената конкуренция на Китай и САЩ, включително от прехода към електромобили, който е предизвикателство за „Фолксваген“, най-големия автомобилен производител на континента, отбелязва Ройтерс.

Десетилетията наред на недостатъчно инвестиране в ключова инфраструктура също си казват думата, като те намериха израз в ненадеждни жп услуги, рухване на мост в Дрезден и други проблеми, които подхранват засилващо се усещане сред избирателите, че Германия изостава.

„Коалицията се пропуква на живо пред телевизионните камери“, каза Торстен Фрай, председател на парламентарната фракция на опозиционните консерватори. „Нужни са смели решения. Хората очакват отговори за задълбочаващата се стопанска криза. И искат коренно различна миграционна политика.“

Някои в партията на Шолц се питат дали той не трябва да се откаже от надпреварата за канцлерския пост догодина и да  отстъпи място за по-популярен кандидат, докато на този фон не спират спекулациите за възможно оттегляне на СвДП от коалицията.

„Тази стъпка (на съпредседателите на Зелените) прави коалицията още по-неустойчива“, каза Щефан Маршал, политолог от Дюселдорфския университет, и добави, че Шолц може да се сблъска с още по-големи проблеми в управлението, ако се наложи да прави отстъпки, в случай че начело на Зелените застане ново, по-радикално ръководство.

Председателят на парламентарната група на ГСДП Катя Маст изрази мнение, че Зелените не биха напуснали правителствената коалиция.

Обещанията на кабинета за по-решителни мерки срещу незаконната миграция след кървавото нападение с нож, извършено от имигрант в град Солинген, изглежда облагодетелства АзГ, за която това е сред основните теми в нейните политически послания, отбелязва Ройтерс.

Зелените трябва да се приспособяват към драматично променена политическа среда, сподели на пресконференцията в сряда съпредседателят в оставка Ланг.

„Вотът догодина няма да бъде просто вот като всеки друг“, каза тя. „Това ще бъде избор между страна, която иска да постигне благоденствие чрез придържане към целите за климатична неутралност, и страна, управлявана от хора, които искат да отстъпят от всичко това“, допълни Ланг.