Начало Новини В дена на годишнината от атомната бомбардировка властите в Нагасаки призовават за...

В дена на годишнината от атомната бомбардировка властите в Нагасаки призовават за премахване на ядрените оръжия

39
В дена на годишнината от атомната бомбардировка властите в Нагасаки призовават за премахване на ядрените оръжия

В деня, когато японския град Накасаки отбелязва 79-ата годишнина от американската атомна бомбардировка, неговият кмет призова света към промяна и към премахване на ядрените оръжия, предаде японската осведомителна агенция Киодо.

От възпоменателната церемония по случай трагичната годишнина отсъстваха посланиците на САЩ и други стратегически ядрени сили, несъгласни с решението на градската управа да не покани представител на Израел.

В традиционната си декларация за мир по повод годишнината кметът Широ Судзуки изтъкна тревогата си от евентуална употреба на ядрено оръжие при нарастващата геополитическа несигурност, макар да не назова конкретно израелците или палестинците, посочи Киодо.

„На фона на неяснотата кога ще спре руската инвазия в Украйна и на засилващото се безпокойство от разрастване на въоръжените конфликти в Близкия изток, в момента ние сме изправени пред критични ситуация с голяма вероятност от отпадането на важни норми, които сме спазвали досега“, каза кметът.

Освен това той призова ядрените сили и държавите от така наречения „ядрен чадър“ да „погледнат в очите реалността, че самото съществуване на ядрени оръжия представлява растяща заплаха за човечеството“. „Вие трябва да направите смела промяна в курса към премахване на ядрените оръжия“, обърна се към Судзуки към държави, разполагащи с такова оръжие.

Минута мълчание бе запазена в 11:02 ч. местно време – часът, когато на днешния ден през 1945 г. бомбата с кодово име „Дебелака“ с ядро от плутоний е пусната от американски бомбардировач и избухва в пристанищния град. Той си остава последното място в света, пострадало от атомно нападение, отбелязва Киодо.

Сузуки настоя японското правителство да подпише и ратифицира резолюцията на ООН, която забранява ядрените оръжия, и призова Япония да бъде основен инициатор на разговори за намаляване на напрежението и за напредък в разоръжаването в Североизточна Азия.

„Ние ще продължим да настояваме пред света Нагасаки да остане последният град, който е бил атакуван с ядрено оръжие, като се имат предвид разногласията между държави по отношение на ядрените оръжия, включително заплахите от страна на Русия“, каза в своята реч по време на днешната церемония министър-председателят на Япония Фумио Кишида

Около 2300 души присъстваха на церемонията в Парка на мира в Нагасаки, като сред тях имаше представители на рекорден за събитието брой държави  и региони – сто, сред които и на Палестинската автономия, отбеляза Киодо, като се позова на градската управа.

На церемонията не присъстваха посланиците на САЩ и Великобритания в Япония – Рам Емануел и Джулия Лонгботъм, както и посланиците на Канада, Франция, Германия, Италия и Европейския съюз, в знак на несъгласие с решението да не бъде поканен Израел. За сметка на това страните от Запада бяха представени от министри и генерални консули.

В писмо до кмета миналия месец, за което се разбра в сряда, посланиците на държавите от Г-7 в Япония изразиха безпокойство, че решението да не се изпрати покана означава „приравняването на Израел към държави като Русия и Беларус“. Вече трета поредна година Русия и Беларус нямат достъп до церемонията заради руската инвазия в Украйна.

Осемдесет и девет годишният Сеичиро Мисе, който е сред оцелелите от атомната бомбардировка, наричани „хибакуша“, прочете Обет за мир и призова на свой ред за премахване на ядрените оръжия, като изрече мотото на английски език „Мирът е световно наследство, принадлежащ на цялото човечество“. 

Бомбардировката на Нагасаки е извършена три дни след тази на друг японски град – Хирошима, където е пусната атомна бомба с ядро от уран. Предполага се, че в пряк резултат от нея до края на 1945 г. са починали около 74 000 души, като още мнозина страдат от изгаряния и радиация.

Общият брой на оцелелите от двете атомни бомбардировки към март тази година е бил 106 825 души, като средната им възраст е над 85 години, сочи статистиката на японското Министерство на здравеопазването, труда и благосъстоянието, на която се позовава Киодо.