Държавите членки на ООН одобриха вчера първия документ за борба с киберпрестъпността въпреки ожесточената съпротива на защитниците на човешките права, които предупредиха срещу глобален инструмент за наблюдение, предаде Франс прес.
След три години преговори и накрая двуседмична сесия в Ню Йорк, „Конвенция на ООН срещу киберпрестъпността“ беше одобрена с консенсус и предстои да бъде представена на Общото събрание на световната организация за официално приемане.
„Смятам, че документите (…) са приети. Много ви благодаря, браво на всички!“, започна под аплодисменти Фаузия Бумайза Мебарки, президент на междуправителствения комитет, създаден през 2019 г. за изготвяне на този документ, по предложение на Русия.
Новата конвенция, която може да влезе в сила, след като бъде ратифициран от 40 държави, има за цел „по-ефективна борба с киберпрестъпността“ и укрепване на международното сътрудничество в тази област, по-специално, свързано с детски порнографски изображения или пране на пари.
Но противниците на документа, необичаен съюз между защитници на правата на човека и големи технологични компании, осъждат твърде широкия обхват, който според тях ще го превърне в глобален договор за „наблюдение“.
Приетият текст предвижда, че дадена държава може, за да разследва всяко престъпление, наказуемо с най-малко четири години затвор съгласно нейното национално законодателство, да поиска от властите на друга държава електронни доказателства, свързани с това престъпление, и също така да поиска данни от онлайн доставчик.
Защитниците на човешките права се страхуват по-специално, че текстът ще бъде използван от държави, които криминализират хомосексуалността, или от правителства, които атакуват дисиденти или журналисти.
„Призоваваме държавите да гарантират, че правата на човека са в основата на Конвенцията, която трябва да бъде приета тази седмица“, заяви върховният комисар на ООН за правата на човека в „Екс“.
„Правозащитниците, изследователите и децата не трябва да се страхуват от криминализирането на защитени дейности.“