Начало Водещи Ето защо Хелиф и Ю-тинг, които предизвикаха скандал на олимпиадата заради пола...

Ето защо Хелиф и Ю-тинг, които предизвикаха скандал на олимпиадата заради пола си, се боксират в женски категории

164
Имане Хелиф винаги се е състезавала в женски турнири, посочват от МОК Снимка: Снимка: John Locher/AP/picture alliance
Имане Хелиф винаги се е състезавала в женски турнири, посочват от МОК
Снимка: Снимка: John Locher/AP/picture

Международният олимпийски комитет защити решението си да позволи на две боксьорки – Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-тинг от Тайван – да участват в Олимпийските игри в Париж. Двете бяха дисквалифицирани от световното първенство за жени през 2023 г., като президентът на Международната боксова асоциация (МБА) Умар Кремлев заяви тогава, че ДНК тестовете са „доказали, че те имат XY хромозоми и поради това са изключени“.

Кой решава дали някой може да се състезава в категорията?

Международната боксова асоциация обаче не отговаря за олимпийското състезание по бокс в Париж. Причината са обвинения в корупция срещи асоциацията, пише ирландската обществена медия RTE, които се трупат от десетилетия. След като институцията отговаря за олимпийските състезания по бокс от 1946 до 2019 г., МОК отне това право на МБА, като заяви, че става дума за липса на „финансова прозрачност“ и опасения за „честността на съдиите“, назначавани от асоциацията.

Международният олимпийски комитет (МОК) потвърди, че двете боксьорки ще се състезават, както са се състезавали и на Олимпийските игри в Токио през 2021 г. „Тези атлети са се състезавали многократно години наред. Не са се появили сега“, каза по темата говорителят на МОК Марк Адамс. „Всеки, който се състезава в категорията на жените, отговаря на критериите“, коментира още той.

Кога и как могат да се състезават транссексуални?

По отношение на транссексуални спортисти, за каквито няма потвърждение, че Хелиф и Ю-тинг са, Международният олимпийски комитет няма конкретни правила или разпоредби, които да важат за всички спортове. Вместо това задава 10 ръководни принципа, пише британският „Индипендънт“. Насоките изискват транссексуалните жени да са преминали процедури по смяна на пола преди 12-годишна възраст, за да се предотврати евентуално биологично предимство от мъжкия пубертет.

Тъй като федерацията по бокс не е отговорна за критериите, които важат на Олимпийските игри в Париж, отговорните за това членове на екипа на МОК са използвали правилника, по който са проведени първо Олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г., казва Марк Адамс.

„Всички спортисти, участващи в боксовия турнир на Олимпийските игри в Париж през 2024 г., отговарят на правилата за допускане и участие в състезанието, както и на всички приложими медицински разпоредби в съответствие с правила 1.4 и 3.1 на боксовата единица на Париж през 2024 г.“, се казва в изявление на МОК, цитирано от Би Би Си. Раздел 3.1 от тези правила гласи, че медицинското свидетелство на атлета трябва да бъде „надлежно подпечатано и подписано от съответния медицински орган в рамките на предходните три месеца за всички боксьори“.

Случаят с Имане Хелиф и Лин Ю-тинг

След като беше припомнено, че двете състезателки са били отстранени от Световното първенство през 2023 г., от МОК застанаха категорично зад решението си да позволят на атлетките да се състезават. Въпреки това говорителят на Комитета отказа да коментира личната информация на Хелиф и Ю-тинг, тъй като това би било „оскърбително и несправедливо“.

Хелиф и Ю-тинг са се състезавили през цялата си кариера в женските категории. Няма никакви доказателства някоя от двете им да е транссексуална или интерсексуална (състояние, при което човек с неопределени или смесени полови белези, б.а.). Италианската информационна агенция ANSA цитира Розарио Коко, председател на италианска ЛГБТИ-организация, който казва, че „според информацията, с която разполагат Имане Хелиф е интерсексуална”. Редица други международни медии обаче съобщават, че нямат сигурна информация по темата.

Дисквалифицирането на Хелиф и Ю-тинг от надпреварата за Световната титла през 2023 г. се основава на резултати от тестове за нивата на тестостерон, обясниха от Международната боксова асоциация тогава. Обикновено, когато някой атлет е дисквалифициран от състезание – например заради употреба на забранени субстанции или по друга причина, резултатите от тестовете стават публично достояние. Ирландската медия RTE пише, че е поискала от МБА подробна информация за решението им да дисквалифицират Хелиф и Ю-тинг. От асоциацията са отказали да предоставят резултатите от тестовете и каквато и да е конкретна информация.

Публикацията е на Дойче Веле. Заглавието е на ДЕБАТИ. БГ.