Обнародването от президента Йоханис на закона, който позволява трофейния лов, би могло да има отрицателни резултати, като същевременно оставя без решение проблема за конфликтите с мечки, смята Световният фонд за дивата природа (WWF Romania), който обяви, че ще изпрати до Европейската комисия нотификация, че с приемането на закона Румъния нарушава Директивата за хабитатите, съобщи Аджерпрес специално за БТА.
WWF Romania каза в сряда, че Йоханис е обнародвал закона, без да се съобрази с препоръките на Румънската академия и научните аргументи, изтъкнати от природозащитни организации.
Те обръщат внимание на обстоятелството, че законът определя квоти за лов, които нямат научно основание, което се вижда от обърканите данни, които се цитират в публичното пространство от различни източници, включително официални, според които в Румъния има от 4500 до 12 000 мечки и които са определени като обезпокояващи.
При тези обстоятелства, казват от WWF, резултатите от генетичното проучване, обещано от Министерството на околната среда, водите и горите за установяване на броя на мечките, се бавят. Дългоочакваното изследване би могло да бъде изходна точка за постигането на реално управление на популацията на мечките.
Според организацията до момента в Румъния е имало квоти за превенция и интервенция, които година след година не са били изпълнявани. Следователно законова рамка за управлението на проблемните екземпляри съществува, но не е била прилагана. В периода 2017 – 2022 г. са били искани между 8 и 93 изключения годишно, а са били отстрелвани между 7 и 63 екземпляра по данни, публикувани на сайта на Министерството на околната среда. Въпреки това новият закон увеличава квотата, като позволява превантивен лов, включително от чуждестранни ловци, на 426 екземпляра годишно на основата на проучване, което е оспорвано ожесточено.
Освен това Румъния ще стане единствената страна, която не провежда оценка на ефективността на смъртоносните интервенции, която би показала доколко, ако изобщо, са намалели конфликтите в районите, където те са били проведени.
Организацията казва, че смята, че проблемът с конфликтите с мечки може да бъде управляван с комплекс от мерки, който не изключва лова, но поставя акцент на превенцията, която е доказала ефективността си в Бъйле Тушнад, където чрез прилагането на програма за съвместно съжителство на хората и мечките сигналите за червен код за тревога са спаднали от 238 в началото на проекта до само четири през 2024 г.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)