Стратегическа цел на България е да изпълни условията за членство в еврозоната до края на 2024 г., след което да въведе еврото като национална валута в нашата страна. Това каза служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов на международната конференция „Бъдещето на еврото и бъдещето на България в еврозоната“ в София.
Форумът е в рамките на Генералната асамблея на Европейската лига за икономическо сътрудничество, която се провежда у нас и е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова.
Николов посочи, че действията, необходими за постигането на тази цел, са свързани със спазване на сериозна бюджетна дисциплина и с намаляване на инфлацията до нива, които са сравними със страните с най-ниска инфлация в еврозоната. Той каза, че покриването на критерия за инфлация все още остава предизвикателство и за постигането му са необходими допълнителни усилия, каквито ще бъдат положени.
Да се надяваме, че с новото редовно правителство ще установим стабилна политическа позиция, в която да няма никакво съмнение за успешното финализиране на присъединяването към еврозоната през 2025 г., каза министър Николов.
Той посочи, че присъединяването ни към еврозоната е сред основните приоритети на страната, заедно с приоритетите за пълноправно членство в Шенген и членство в ОИСР, а въвеждането на европейската валута ще бъде доказателство за задълбочаване на европейската интеграция на България. Министърът каза, че членството в еврозоната ще ни донесе ползи като повишаване на кредитния рейтинг на страната, намаляване на трансакционните разходи за бизнеса, по отношение на чуждестранните инвестиции.
Министър Николов каза, че администрацията работи усилено за пълно въвеждане на европейските изисквания в законодателството с цел подготовката на българските предприятия и потребителите за прехода към новата валута.
Преходът от лев към евро следва да се осъществи плавно и информирано по отношение на потребителя, за да може ползите от членството да се усетят от всички български граждани и предприятия, заяви Петко Николов.
Той отново обясни, че въвеждането на еврото ще бъде съпроводено с конкретни мерки за защита на потребителите, свързани с изисквания за правилно преизчисляване на цените от лева в евро, двойно обозначаване на цените в евро и лева. Припомни и че периодът на двойно обозначаване на цените ще започне един месец след датата на влизане на решението за приемане на еврото и ще приключи в едногодишен период след датата на въвеждане на еврото у нас. Министърът каза, че по време на целия този период търговците ще имат известна свобода по отношение на формата и средствата за двойното обозначаване на цените при условие обаче, че то е лесно разбираемо и представено по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение и така няма да има съмнение за нелоялни практики. Николов посочи, че Комисията за защита на потребителите ще следи за спазване на задълженията на търговците за правилното преизчисляване и двойното обозначаване на цените. Посочи още, че за осигуряване на защита на потребителите са включени мерки като наблюдение на търговските практики, проверки на цените, както и че има всички механизми за бързо реагиране при установяване на нарушение. Законодателството ни ще бъде изключително прецизно, за да не допусне злоупотреби на бизнеса към потребителите, каза министърът.
Петко Николов каза, че мерките имат за цел да гарантират, че процесът на въвеждане на еврото ще бъде прозрачен и справедлив за потребителите. Необходима е широка информационна кампания за еврото, за да се разсеят всички притеснения на хората, в центъра й трябва да стои обикновеният потребител, посочи Николов.
Министърът обясни още, че след като България изпълни изискванията за присъединяване към еврозоната, българският бизнес ще разполага с достатъчно време за действителното преминаване на информационните, вътрешнофирмените системи за управление на процесите и разплащателните системи.