Начало Избор на редактора България отново с неясни позиции – този път за срещата на върха...

България отново с неясни позиции – този път за срещата на върха на НАТО. Радев предвеща „ядрен армагедон“

39
Президентът Румен Радев
Снимка: БТА

След дипломатическия гаф, който институциите у нас сътвориха по отношение на резолюцията на ООН за клането в Сребреница, днес властите отново не са много наясно кой ще представлява страната ни и каква позиция ще изрази по отношение на войната в Украйна по време на срещата на върха на НАТО през юли.

Според президента Румен Радев това трябва да бъде решено от служебното правителство, а според служебния премиер Димитър Главчев – въпросът е от компетенциите на редовен кабинет.

Пред журналисти президентът Румен Радев обясни, че ако той представлява страната ни, ще изрази позицията, която винаги е отстоявал.

Към момента обаче това не е официална позиция от страната ни, тъй като външнополитическите въпроси се решават от Министерството на външните работи и позициите, които българските политици защитават зад граница се съгласуват именно с ведомството.

Именно това беше ведомството, за което президентът имаше съображения кой ще поеме поста при формирането на служебния кабинет.

От изказване на президента Румен Радев обаче става ясно, че ако той участва на срещата на НАТО, ще отстоява своята теза.

Преди дни той беше на мнение, че някоя държава член на НАТО е възможно да нападне Русия. В изказването си в понеделник той продължи тази линия, но малко модифицирана – опасност за сблъсък между военнослужещи на НАТО с такива на Русия:

До момента имаше две червени линии, които сдържаха безконтролната ескалация на тази война. Първата – това е ограничаването на географския обхват на войната само на територията на Украйна и второто – недопускането на директен сблъсък между военнослужещи на НАТО и такива на Русия, коментира държавният глава.

Той е на мнение, че решението за удари по руски цели със западни оръжия, ще доведе до разпространение на войната и на други територии. Нещо, за което предупреждава Кремъл от седмици.

С решението да даде възможност за атака със западни оръжия дълбоко във вътрешността на Русия и с официализирането на изпращането на съветници и инструктори на самата фронтова линия, тези червени линии вече са погазени и за съжаление, нашите политици стават част от едни такива неадекватни решения с всички политически последствия“, посочи Радев.

В изказването си президентът заяви, че думите му са били изопачавани и че той се е оказал прав за това, че НАТО е пряко ангажиран в конфликта. Той дори предвеща

„ядрен армагедон“.

Виждам как се преиначават и моите думи, виждаме и цялата ситуация относно развитие във войната в Украйна и участието на НАТО в този конфликт на всички нива е публична тайна, която все повече става явна. И това участие се задълбочава и крие риск от безконтролна ескалация, а това ще рече – от ядрен армагедон и всички спекулации по тази тема целят да приспят общественото мнение“, заяви той.

Президентът продължи с нападките на политическите му опоненти, които нарече „страхливички“ и „самозвани евроатлантици“, които искали да отменят 3 март като национален празник и отрече да е твърдял, че страната ни ще изпраща войски в Украйна.

Радев не изключи възможност държава член на НАТО да провокира „пряк сблъсък с Русия“

Аз категорично не съм заявявал никога, че България е взела решение за изпращане на свои войски в Украйна. Нашите самозвани евроатлантици са страхливички и неспособни сами на такова решение и знаят, че ще бъдат отлъчени и отритнати от обществото, както си го получиха и при опита да отменят 3 март за национален празник. Иначе, ако оставим на тях, с охота биха изпратили всички българи да се бият в Украйна, за да прикрият своята фалшива евроатлантическа фасада. Защото те са много далеч от евроатлантическите ценности“, каза Радев.

По отношение на участието на страната ни на срещата на върха на НАТО във Вашингтон Радев е на мнение, че това кой ще представлява България е решение на служебното правителство.

За това кой ще представлява страната, отговорност носи Министерски съвет, но с всички произтичащи последствия и историческа отговорност за служебното правителство, защото това е екзистенциална среща на върха, не е като другите. Тук се взима решение за войната и мира. Трябва да отчитаме и самата легитимност на настоящия кабинет. Нека не забравяме, че той е продукт на един парламент, получен с ниска избирателна активност и с катастрофално ниско доверие от името на българските граждани, както и е продукт на една, мога да кажа, гавра с българската конституция“, заяви Румен Радев.

Президентът взе отношение и по въпроса с позицията на страната ни по отношение на кланетата в Сребреница и призова да се установят всички факти и обстоятелства

около формирането на българската позиция за геноцида.

Според него е неуместно българското правителство да проявява колебания и непоследователност, в случай че ние сме съавтори на проекта на резолюция.

Защо Радев и Главчев едновременно заеха антиевропейски позиции?

„Но това няма да е прецедент. При мое участие на Европейския съвет, България отстояваше позиция за правата на българите в Република Северна Македония, когато ние наистина префокусирахме вниманието на ЕС и всички евролидери именно в правата на човека и тяхното нарушаване. И тогава дойде друго правителство, което заличи тези усилия. Така че България трябва да е ясна и последователна и да утвърждава демократичните ценности и принципи в нашия регион“, посочи Радев, използвайки отново момента, за да атакува политическите си опоненти.

„Говори се усилено, че се готви мобилизация“. Фактите показват друго

От своя страна служебният премиер Димитър Главчев обясни, че ще бъде извършена проверка за изтичане на дипломатически грами. Той самият е на мнение, че страната ни е свършила работата си при гласуването в ООН и не е имало никакъв проблем с позицията ни.

Няма решение дали аз или президентът Румен Радев ще представлява България на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Срещата е в средата на юли, има доста време до тогава. Надявам се редовно правителство да определи кой ще участва“, коментира той.

От обясненията му стана ясно, че страната ни има ясна позиция и затова е гласувала „за“ резолюцията.

„Всички работни документи, не само този, са елемент от технологията за взимане на окончателно решение, което е гласуване „за“ резолюцията от постоянния представител на България в ООН“, обясни той.

„Един час преди това е част от процеса час след това да се гласува по начина, по който ви казах. Има друг вид комуникация. След въпросния документ водихме комуникация с представителя ни в ООН, виждате какъв е резултатът от комуникацията. Всичко е ясно“, каза Главчев и добави, че няма да има никакви наказания за нашия представител в ООН за изразената позиция.

Още новини от деня – четете тук