Избирателите в Сърбия гласуват днес на местни избори в десетки градове, включително в столицата Белград, където при предишния вот през декември опозицията обвини управляващите в изборни измами, съобщават световните агенции.
Избирателните секции отвориха в 7 часа местно време (8 часа българско) и ще затворят в 20 часа.
В Белград до 16 часа местно време (17 часа бълг. време) са гласували 31,09 процента от общия брой регистрирани избиратели, съобщи Градската избирателна комисия (ГИК), цитирана от телевизия Ен1.
По данни на ГИК избирателната активност в столицата е по-ниска от тази на изборите през декември миналата година, когато до 16 часа са гласували 41,87 на сто от избирателите. Тогава се гласуваше и на парламентарни избори.
В сръбският президент Александър Вучич гласува със съпругата си Тамара в квартала Нови Београд, предаде Танюг.
Президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик гласува на местните избори в Белград. Той публикува снимка от избирателната секция в профила си в Инстаграм. Република Сръбска заедно с Мюсюлманско-хърватската федерация са двете с съставни части на Босна и Херцеговина.
До 16 часа в Нови Сад, втория по големина град в Сърбия, са гласували 34,35 на сто от избирателите, в Ниш, третия по големи сръбски град, – 34,21 на сто.
Наблюдателите на неправителствената организация ЦРТА са внесли шест сигнала за нарушения на изборния процес, най – често за купуване на гласове.
Освен в Белград избори за градски и общински съветници се провежда днес в 14 града и 74 общини в Сърбия, в които не бяха проведени местни избори на 17 декември, когато бяха и парламентарните избори. Тогава управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич спечели както парламентарния, така и местния вот.
Вучич официално води страната си към членство в ЕС, но постоянно се отдалечава от проевропейските демократични ценности, поддържайки близки връзки с Русия и Китай, отбелязва Асошиейтед прес.
СПП спечели през декември 49 от 110-те места в градския парламент на Белград, следвана от разпадналата вече се опозиционната коалиция “Сърбия срещу насилието” с 43 места. Тъй като СПП не успя да събере мнозинство, бяха насрочени нови местни избори в сръбската столица.
След вота през декември представителите на „Сърбия срещу насилието“, която стоеше зад антиправителствените протести миналата година, обвиниха управляващите в редица изборни нарушения, включително докарване на босненски сърби, които да гласуват в Белград. Международни и местни наблюдатели отчетоха нарушения на изборния процес. Службата за демократични институции и човешки права (ODIHR) на ОССЕ издаде препоръки за подобряване на условията за провеждане на изборите в Сърбия. Според местни неправителствени организации и опозиционни представители обаче условията не са се променили значително за днешните избори въпреки препоръките.
„Това, което се е случило през декември, се е случило през декември“, каза Ламберто Дзаниер, който ръководи мисия на Службата за демократични институции и човешки права (ODIHR) на ОССЕ, цитиран от Франс прес.
Днес имаме 120 наблюдатели, разположени в цялата страна и ще следим изборите през целия ден, допълни той.
Попитан за слухове в социалните мрежи за масово идване на гласоподаватели в определени избирателни секции по инициатива на СПП Дзаниер отговори, че знае само това, което е видял на местата, които е посетил.
„Ако получим информация, ще я вземем предвид. Но за нас е важно какво виждаме ние самите“, добави той.
Изборите в Белград имат не само символично, но и икономическо значение, тъй като столицата генерира около 40 процента от брутния вътрешен продукт на Сърбия, отбелязва Франс прес.
Според преброяването от 2022 г. една четвърт от населението на Сърбия живее в столицата, където са регистрирани около 1,6 милиона избиратели.
Общо 14 листи се конкурират за гласовете на жителите на Белград. Социологическите проучвания сочат като победител коалицията около управляващата СПП, на второ място се нарежда гражданската екологична листата „Доктор Саво Манойлович – Аз съм Белград – Крени-промени“, а на трето място са няколко партии от „Сърбия срещу насилието“ обединени под името „Избираме Белград“. Най-голямата партия от „Сърбия срещу насилието“ обаче, Партията на свободата и справедливостта на Драган Джилас, не участва в изборите в Белград и на някои от другите места.