На НДК в София днес се проведе специална среща на Глобалната инициатива на Клинтън (Clinton Global Initiative – CGI) на тема „Премахване на бариерите: Инвестиране в жените предприемачи“. Събитието събра лидери от публичния и частния сектор с цел подпомагане на икономическия напредък на жените в глобален мащаб.
Организирана от Кирил Домусчиев и „Домусчиев импакт“ (Domuschiev Impact), срещата е част от серията събития на CGI, наречена „Пътят към септември“, които целят установяване на нови партньорства и идентифициране на начини за действия преди голямото събитие на CGI 2024 в Ню Йорк на 23-24 септември.
Кирил Домусчиев, съосновател на „Домусчиев импакт“ и член на Консултативния съвет на CGI, отбеляза, че гласовете на жените предприемачи често не се чуват достатъчно и че има място за повече подкрепа за техния успех. Преодоляването на разликата в заплащането между половете може да доведе до увеличаване на икономиката с 3 трилиона долара, посочи Домусчиев.
Днешното събитие се фокусира върху житейния път на Хилъри Клинтън, който е пример за възможностите, които могат да бъдат постигнати. Домусчиев призова за подпомагане на жените, за да бъде чут техният глас.
Според бившия държавен секретар Хилари Родъм Клинтън, много жени и момичета се сблъскват с пречки в работата си. Те имат по-ниски доходи от мъжете, често заемат по-ниско платени работни позиции и са недостатъчно представени в управителните съвети или на висши позиции в бизнес сектора. Клинтън подчерта, че предприятията, ръководени от жени, са получили с 2% по-малко инвестиции в рисков капитал през последната година.
Тя напомни, че една на всяка 10 жени живее в бедност, но икономиките, в които те участват, не биха могли да функционират без тяхната неплатена работа.
Клинтън приветства факта, че дискусията се провежда в България, която представлява пример за жени в политиката и в бизнеса.
„Има много уроци, които можем да извлечем, но и предизвикателства, пред които трябва да застанем, и можем да започнем с по-голямо ценене на жените и тяхния принос“, коментира Клинтън.
Тя сподели платформата си с президента на Косово Вьоса Османи, която спечели поста с най-голямата подкрепа в историята на Косово, независимо дали мъж или жена.
„През последните 25 години като политик, адвокат и активист, виждам, че както повече жени и момичета се упълномощават, толкова повече благополучието на цялото общество се увеличава“, заяви Османи, като подчерта нуждата от реформи в икономическата политика, които да включват участието на жените на пазара на труда, тъй като тяхната изключеност би забавила икономическия растеж. Османи също посочи важността на активното участие на жените в политиката, тъй като в момента те имат важен принос в процеса на вземане на решения.
Според президента на Косово трябва да се инвестира повече в образованието на жените, защото то е ключов фактор за икономическото развитие.
Османи подчерта, че е необходимо повече справедливост и равенство в законите, тъй като без тях няма да се постигнат желаните цели.
„Упълномощаването на жените в икономиката не допринася само за техния индивидуален успех, но и за постигането на по-голям напредък в обществото“, коментира тя, като дава за пример своята страна.
Във форума участваха още Шери Блеър, Йозлем Денизмен, Джесика Еспиноза, Елпида Кокота и Джоселин Манган, които споделиха истории и инициативи за подпомагане на женското лидерство и равен достъп до капитал и заетост.
На срещата на 18 май присъстваха над 200 лидери, които ще работят заедно по инициативи за подпомагане на женското предприемачество и равенство. Обсъдени бяха и ангажиментите на CGI, които подкрепят равенството между половете и представителството на жените в работата.
Това е поредното събитие след посещението на президента Бил Клинтън миналата година през май 2023 г.
Хилари Клинтън първи път посети България преди повече от 25 години през октомври 1998 г. като първа дама на САЩ. След това тя посети отново София през 2012 г. като държавен секретар.