Вчерашният първи ден от двудневното държавно посещение на руския президент Владимир Путин в Китай е централна тема в западния печат, който отбелязва, че налаганите от САЩ санкции на китайски фирми с износ за Русия далеч не е намалил ентусиазма на Москва и Пекин, задълбочаващи своето „безпрецедентно сътрудничество“, пише БТА.
Разговорите между двамата лидери са били последвани от демонстрация на обединен фронт срещу Запада, като се има предвид, че тяхното общуване се наблюдава под лупа от световната общественост, отбелязва британският в. „Индипендънт“. Изданието посочва, че в многословното съвместно изявление на Путин и Си не е имало нещо съществено различно от досегашната им позиция, но тонът е бил твърд, като обсъжданите теми са били от изключително широк спектър.
Скорошните американски санкции, насочени срещу Китай във връзка с оръжейните доставки за Москва, подпомагащи руската пълномащабна инвазия в Украйна, не са хвърлили никаква сянка върху двустранните отношения, е мнението на „Индипендънт“. „Путин пристигна в Пекин в ранните часове на четвъртък и беше приветстван с 21 залпа, почетен гвардейски караул и духов оркестър, изпълняващ прочутата стара руска песен „Подмосковние вечера““, описва британският вестник, който определя първата задгранична визита на руския лидер след встъпването му в длъжност за пети празидентски мандат като „символичен акт“.
Той идва в момент от стратегическо значение – само седмица след като Си Цзинпин направи петдневна обиколка в Европа, в рамките на която бе топло посрещнат от Еманюел Макрон, посочва „Индипендънт“, обръщайки внимание на факта, че напоследък френският президент има водещ глас в Европа, що се отнася до развоя на събитията в Украйна. Медията посочва още, че Путин и Си са изтъкнали своето „безпрецедентно сътрудничество“ като „стабилизиращ фактор“ в глобален мащаб.
Друг британски вестник – „Гардиън“, отбелязва, че днешното посещение в град Харбин, с което ще завърши двудневната му визата, е възможност за Путин да подчертае общите културни и исторически връзки между Русия и Китай. Тук акцентът е върху укрепването на двустранните отношения в областта на отбраната, като се цитира руския президент да хвали „дружеските“ разговори с китайския лидер преди концерта в Националния център по сценични изкуства в Пекин по случай 75-ата годишнина от установяване на дипломатически отношения между бившия Съветски съюз и Китайската народна република.
Това е последният от поредица сигнали, че отношенията между тези две световни сили в момента са толкова силни, колкото никога не са били, посочва „Гардиън“, пишейки, че Си е приветствал Путин на червения килим в Пекин като свой „най-добър приятел“.
Тези прояви на единност идват на фона на обявеното от президента на САЩ Джо Байдън решение на неговата администрация да увеличи рязко митническите тарифи върху китайския внос, свързан с редица сектори на икономиката, като новите мерки ще оскъпят вноса на китайски продукти, оценявани на 18 милиарда долара, отбелязва британското издание. Това определено е разгневило Пекин, допълва „Гардиън“.
Американският в. „Вашингтон пост“ извежда на преден план изказаната благодарност от страна на Владимир Путин към Си Цзинпин за подкрепата в руската война в Украйна. Двамата са се опитали да създадат представа за отношенията си като инструмент за създаването на „един световен ред, различен от този, който диктуват САЩ“, пише изданието.
„Вашингтон пост“ допълва, че Путин и Си се противопоставят на либералнодемократичния ред по линиите на много фронтове: западните правителства оказват натиск върху Русия да прекрати инвазията си в Украйна, и съответно Пекин да спре да подкрепя войната – дипломатически и материално, докато Китай е обвиняван в нелоялни търговски практики, които нарушават световния икономически ред. Американският вестник насочва вниманието и към думите на руския президент, че Москва ще задълбочи отношенията си с Китай с механизми, които имат „надеждна защита срещу влиянието от трети страни“, имайки предвид най-вече Вашингтон.
В същото време в. „Ню Йорк таймс“ посочва, че руският лидер е призовал за по-силни икономически връзки в Китай в момента, в който руските сили се стремят да ускорят настъплението си в Украйна. С напредването на неговата армия и стабилизирането му на домашната политическа сцена Путин преследва в Пекин и друга придобивка – още помощ от „скъпия приятел“ Си, посочва това американско издание.
Путин разчита на Си за „дипломатически чадър“ по отношение на американските санкции, посочват Дейвид Пиърсън и Пол Сон в материала си в „Ню Йорк таймс“. Не на последно място идва финансовата помощ, в която влиза мащабна покупка на руски петрол. „Ню Йорк таймс“ обаче смята, че на Путин ще е нужна още значителна военна подкрепа за офанзивата към втория по големина украински град Харков, и именно това търси той в Китай.