Темпът на растеж на Гърция ще достигне 2,2% през 2024 г. и 2,3% през 2025 г., съобщи днес Европейската комисия в пролетните си прогнози. Очаква се (хармонизираната) инфлация да падне до 2,1% през следващата година, а дългът на Гърция да намалее допълнително, предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.
„След много силно възстановяване от пандемията през 2023 г. растежът на реалния БВП все още беше висок – 2%. Той остава доста над дългосрочния потенциал за растеж на Гърция и средния за еврозоната. Икономическата активност беше движена от частното потребление, което се възползва от повишението на реалните разполагаеми доходи, инвестициите в строителство и нетния износ, докато материалните запаси намалиха растежа“, отбелязва ЕК.
„Тъй като задържаното търсене е до голяма степен изчерпано, частното потребление сега се подкрепя главно от нарастващите реални доходи и се очаква да се увеличи с малко по-нисък темп през 2024 г. Очаква се прогнозираното постепенно облекчаване на условията за финансиране и ускореното изпълнение на проекти, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, да стимулират брутното образуване на основен капитал от 4,0% през 2023 г. на 6,7% през 2024 г. Постепенното възстановяване на външното търсене също се очаква да подкрепи растежа на износа, усложнен от по-високи пазарни дялове на износа след повишаване на конкурентоспособността. Въпреки това, ускоряващият се растеж на инвестициите се очаква да предизвика по-голямо търсене на внос. Следователно нетният износ вероятно ще бъде неутрален по отношение на растежа и се очаква дефицитът по текущата сметка да се стесни само умерено през прогнозния период. Като цяло се очаква БВП да нарасне с 2,2% през 2024 г.“
През 2025 г. се предвижда икономически растеж от 2,3%. Очаква се инвестициите да получат допълнителен тласък и да станат ключов фактор за растежа на производството, докато разходите на домакинствата вероятно ще бъдат допълнително подкрепени от повишаване на реалните доходи.
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)