Начало Пари Проверка на факти: Пълна или празна е хазната?

Проверка на факти: Пълна или празна е хазната?

64
Най-богатите

Преди и по време на предизборната кампания, се въртомисли за държавните финанси и възможни спекулации, които включват Министерството на финансите.

След като бъдеше сменено ръководството от редовната власт към служебната, Министерството на финансите съобщи, че не може да потвърди сумата в резерва, която беше декларирана от предишното ръководство.

Служебната министърка на финансите и вицепремиер Людмила Петкова заяви, че според БНБ фискалният резерв към 8 април е 6,689 милиарда лева.

Тази сума е значително по-ниска от обявената от Василев при предаването на министерството на Петкова.

Той твърдеше, че в казанчето има около 9,9 милиона лева.

Започна се от първия ден: Ще саботират ли еврозоната?

 

Тези различия предизвикаха цяла серия от политически коментари и спекулации. Лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов бързо заяви, че липсват 3,2 милиарда лева от държавните пари.

Фискалният резерв представлява паричните активи на държавата в левове и чуждестранна валута, които са депозирани в банкови сметки и депозити както в страната, така и в чужбина в централния бюджет и в отделния отчетностен сектор без общините, съобщава БНТ.

Тази резерва включва и средствата от фондовете на Европейския съюз, предназначени за вече санкционирани разходи, аванси и други.

Също така, част от фискалния резерв се нарича Сребърен фонд, който осигурява стабилност в пенсионната система и не могат да бъдат изразходвани. Текущата сума в този фонд е около 4,5 милиарда лева.

Средствата от фискалния резерв се пазят в Българската народна банка или в комерсиални банки.

Проф. Минасян за фискалния резерв: Министър Петкова видяла някакво число и решила да бие барабана

 

Подробна информация за наличните в фискалния резерв се предоставя от Министерството на финансите в края на всеки месец, като се отнася до предходния.

Например, към 2 май, фискалният резерв във валута в банковата сметка на БНБ беше 9,5 милиарда лева. Очаква се, че със средствата в търговските банки общият резерв ще достигне 10 милиарда лева.

По същество, фискалният резерв представлява натрупаните финансови средства, които се изразходват при нужда за неочаквани разходи.

Извън територията на финансовото Министерство, коментарите за размера на фискалния резерв в началото на април се разгоряха.

„Парите ги няма, преди два-три дена казах, че НС и правителството трябва да проявят характер и да послушат доклада на МВФ, да спрат с тези безумни разходи и да намалят дефицита до 1% – това са препоръките. Фактически се оказа, че няма пари за общините, няма пари за електроенергетиката, цялата е измъчена, фактически проблемите са огромни. Това не е просто предизборна тема. Го казвам с тревога, защото ние като дясна консервативна партия винаги сме се стремели да има резерв в държавата, да има пари, да не се изразходват всички парични суми, така че да има запас“, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след прехвърлянето на властта.

Обаче една седмица по-късно, информацията се оказа неточна. Беше актуализиран държавният бюджет, за да бъдат одобрени парите за общините.

Тогава новият финансов министър Людмила Петкова не сигнализира за проблеми, а по-скоро каза, че парите са гарантирани.

Се оказа, че информацията за критичната ситуация в енергетиката е преувеличена.

Всъщност фондът за гарантиране на електроенергийната система има затруднения поради недостиг на средства, не само поради отклонени пари от Министерството на финансите, но и заради ниските цени на електроенергията на пазара. По-големият проблем произтича от дисбаланса в енергийния сектор, породен от множеството слънчеви централи и намалявянето на цените на тока до нула на борсата.

Бяха намерени и средства за празнични допълнения по 100 лева за пенсионерите с най-малки пенсии.

Едно друго политическо твърдение се оказа некоректно. Депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров също коментира ситуацията с фискалния резерв.

„Когато Бойко Борисов напусна властта, фискалният резерв беше по-нисък, отколкото сега, и твърдеше, че всичко е наред. Сега е с 50% повече. Това са фалшиви новини“, каза Мартин Димитров на 10 април, цитирателно БНТ.

Третото правителство на Бойко Борисов беше заменено от служебно на 12 май 2021 година.

Информация от сайта на Министерството на финансите показва, че към 30 април фискалният резерв беше 7,7 милиарда лева плюс 1,1 милиарда лева от европейските фондове или общо 8,8 милиарда лева

След преглед на състоянието на резерва месец по-късно, се оказа, че той беше 8,4 милиарда лева плюс вземанията от еврофондовете, които надхвърляха 9,3 милиарда лева.

Темата за парите във фискалния резерв се повдига редовно и обикновено се използва с политически цели.

През април 2022 година същият въпрос беше повдигнат от ИТН, след като техният кандидат за управител на БНБ Любомир Каримански не беше избран. Играеше се с информацията и от ГЕРБ, когато правителственият Радомир Чолаков заяви, че фискалният резерв е „под санитарния минимум“.

Кой създава истерията, че парите на държавата са свършили?

„Санитарният минимум“ е наистина в размера на Сребърния фонд, под който държавата никога не е падала. Наличните данни ясно опровергават твърденията за липсата на 5 милиарда лева.

Информацията беше продъ