Студенти в Съединените щати протестират срещу войната на Израел срещу Газа, въпреки заплахите за арести и отстраняване.
Студенти от различни университети в САЩ създават лагери с искане училищата да се откажат от компании, които подпомагат войната. Това движение се разпространява и среща изключително интензивни репресии.
„В сравнение с миналото, протестите на студентите днес са по-мирни. Въпреки това, те се сблъскват с трудни мерки от страна на властите“, казва историкът на студентския активизъм Ангъс Джонстън.
„Рядко съм виждала такива видове репресии“, споделя доцент Хелга Тавил-Сури.
Протестите на американските студенти през годините са довели до важни промени и постижения:
1954-60: Съединението на студентите срещу сегрегацията
През 1954 г. Върховният съд на САЩ премахва сегрегацията в училищата. Студентите се противопоставят на сегрегираните щандове в ресторантите, което води до успех и създаване на Студентския ненасилствен координационен комитет.
1968-69: Протести срещу войната във Виетнам
Протестите на студентите водят до прекъсване на връзките между университетите и институции, подкрепящи войната във Виетнам. Довеждат до оставки и промени в управлението на университетите.
1985: Борба с апартеида в Южна Африка
Студенти протестират срещу инвестициите в компании, свързани с апартеида в Южна Африка, което води до изтеглянето на инвестиции.
1991: Протести срещу войната в Залива
Студенти организират протести срещу участието на САЩ във войната в Залива, които довеждат до арести и реакции от страна на полицията.
2003: Протести срещу войната в Ирак
САЩ водят война в Ирак, която предизвиква протести и вълна от напускания на гимназии и университети.
2018: Black Lives Matter
Протести на студентите срещу системния расизъм и полицейската бруталност, които привличат вниманието на обществото към проблемите на афроамериканците.
*Текстът е публикуван в „Ал Джазира“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ