Начало Новини ХИНА: Хърватия e сред първите пет европейски страни по всекидневна консумация на...

ХИНА: Хърватия e сред първите пет европейски страни по всекидневна консумация на алкохол

174
ХИНА: Хърватия e сред първите пет европейски страни по всекидневна консумация на алкохол

Злоупотребата с алкохол е все по-голям проблем в Хърватия, която е сред първите пет европейски страни по всекидневна консумация на алкохол, а друг обезпокоителен факт е броят на младите хора, които консумират алкохол, предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на казаното днес на кръгла маса в Загреб.

Според Европейско проучване чрез здравни интервюта (European Health Interview Survey) от 2019 г. Хърватия е сред първите пет страни по отношение на всекидневната консумация на алкохол, с разпространение над 10%. Останалите четири страни са Франция, България, Испания и Португалия.

Данните са тревожни, тъй като алкохолизмът не е само личен проблем, а има широко въздействие върху семействата, здравните системи и обществото като цяло, беше казано на кръглата маса, организирана от Хърватския институт за обществено здраве (HZJZ).

Злоупотребата с алкохол е сред основните рискови фактори за развитието на болести, увреждане и смърт и има сериозни последици за здравето, включително чернодробни и сърдечни заболявания, психични разстройства и наранявания.

Консумацията на алкохол сред младите хора

Според някои показатели от проучването за 2022 г. на здравното поведение на децата в училищна възраст за първи път от 2002 г. насам момичетата изпреварват момчетата.
 
Проучването показва, че 41,5% от момчетата и 45% от момичетата на 13 години и 66% от момчетата и 71% от момичетата на 15 години са пили алкохол поне веднъж в живота си.

Що се отнася до възрастовата група на 11-годишните, повече момчета, отколкото момичета са имали много ранен контакт с алкохола, 23% от момчетата срещу 15% от момичетата, но във възрастовата група на 15-годишните момичетата също изпреварват момчетата по напиване, като 43% от момичетата са били пияни поне веднъж в живота си срещу 42,5% от момчетата.

Някои от превантивните мерки включват информационни кампании за младите хора, както и за населението като цяло, образование и повишаване на осведомеността за последиците от прекомерната консумация на алкохол.

Участниците в кръглата маса заключиха, че е необходимо училищата да наемат психолози, за да може системата да се справя по-добре с проблема с употребата на алкохол, както и да се извършва скрининг на риска за психичното здраве, който се прави от специалисти по училищна медицина като част от медицинските прегледи в последната година в основното училище и в първата гимназиална година.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)