Кандидатът, който трябваше да представлява нашите убеждения. Изборът на ПП-ДБ Борислав Белазелков вярно представя това. Кандидатът на ГЕРБ не трябваше да бъде под червената линия на приемаемост, за да го подкрепим. Въпросът тук е за поемане на отговорност. Това каза съпредседателят на Продължаваме промяната (ПП) Кирил Петков на БТВ.
„Бихме били лицемерни, въпреки че заедно сме изготвили управленска програма, промени в Конституцията и множество закони, да отхвърлим кандидата на ГЕРБ. Реакцията на обществото я виждам като жълт картон за всеки от нас. Всеки от нас трябва да поеме отговорността си“, допълни той.
„За шефовете на регулаторите се надяваме да не включваме толкова ярки политически фигури, което да предизвика номинациите“, посочи Петков.
На въпрос за самата процедура и нарушеното решение на Конституционния съд, Петков заяви, че това е юридически въпрос. „Аргументът беше, че единственият закон, който определя съдиите, е за 9 години“.
„И двете страни трябва да следят за всяко предложение къде е червената линия на приемливост. Най-лесното е да кажем без компромиси и да се върнем на статуквото. Това го играхме пет пъти. Сега осъзнавайки, че зад ГЕРБ стоят 650 000 души, както и зад нас, можем да продължим напред. За всеки един регулатор ще трябва да взимаме много трудни решения. Ако мислехме еднакво, нямаше да сме две отделни партии“, обясни Кирил Петков.
„Решаваме, че ще включим много повече обществото за следващите номинации. Няма да избързваме с избора. По-добре е да отделим повече време за обсъждане на кандидатите за регулаторите. В същото време няма да губим твърде много време, защото вече закъсняваме“, увери той.
Петков коментира и срещата със Спас Русев.
„Аз го познавам от около 10 години. Когато бях предприемач, той беше инвеститор. От време на време имаме срещи, но не много често. Той ми звънна и каза, че иска да се видим. Избрахме най-публичното място. В момента, в който седнах, нахлу Соня Колтуклиева, явно ме беше проследила, след което си тръгнах. Той се беше върнал от Лондон и се интересуваше какво се случва в България“, категоричен бе политикът.
Петков отрече Русев някога да е искал услуга от него. „Уважаваме се. Гордея се, че съм свободен човек. Никой и никога не може да ме накара да направя нещо противно на волята си. Имаме много приятели“.
Извиних му се, че беше включен в поредната жълта политическа атака. Никога не сме гласували закон на някого. Винаги компромисите съм ги претеглял ясно. Никога не съм се навеждал пред нещо, в което не вярвам“.
По повод случая „Чаталджа“ Кирил Петков заяви:
„Толкова съм сигурен, че няма конфликт на интереси, че мога да застана пред всеки, който хули моят колега и приятел Асен Василев, и мога да оборя всеки. И Борисов и Пеевски ме попитаха дали има нещо, което ме притеснява в тази сделка. Аз отговорих, че има малко хора, на които вярвам. Двама от тях са Василев, Денков и Лорер. Ние сме атакувани през цялото време, откакто сме се появили. Асен е много добър експерт, който се доказа като много добър с бюджета. Цяла България видя, че под ръководството на Василев доходите се вдигат, икономиката е в растеж“, коментира той.
„Аз лично много харесвам Васил Терзиев. Това, което се случва в СОС е безобразие. Аз много пъти съм казвал на Борисов, че въпреки че София е най-важния град, не бива да им се месим. Те трябва сами да се преборят за мнозинство. Надявам се, че дори да останат групите в опозиция ще имат далновидността поне да изберат председател. Атакува се персонално Васко“, смята Петков.
„За ротацията се подхожда прагматично. Чакаме Габриел и Денков да излязат с проектокабинет и да ни го представят. От моя гледна точка минимални промени биха предизвикали минимални проблеми и да се движим напред. Тандемът Денков-Габриел ще бъде гаранция, че ще продължим напред. Ако някой министър не се е справил, той ще трябва да бъде сменен. Аз лично имам възражения към министър, но няма да го кажа“, разкри още съпредседателят на ПП.
Още актуални коментари – четете тук