Начало Водещи Тихомир Безлов за ДЕБАТИ: За политиците, които се интересуват от футбол, Боби...

Тихомир Безлов за ДЕБАТИ: За политиците, които се интересуват от футбол, Боби Михайлов е проблем

138
Тихомир Безлов
на снимката: Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията

Тихомир Безлов е магистър по философия и немска филология от Софийския университет. Има следдипломни квалификации в Софийския университет и Университета на Лайпциг. Той работи по въпросите на престъпността в България.
Работи като старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, той е автор на редица доклади и социологически изследвания. Безлов е един от основателите на виктимизационните изследвания в България и е допринесъл значително за прилагането им в работата на различни национални и международни институции и държавната администрация.
Тихомир Безлов е и политически анализатор. В това си качество, през последните 10 години той е част от екипи, осигуряващи подробен и регулярен анализ на риска за Програмата за развитие на ООН, Евразия Груп/Лемън Брадърс, Евразия Груп/Дойче Банк, Министерството на външните работи на Япония и Групата за контрол на риска.

 

Г-н Безлов, според Вас какви са причините да се стигне до сблъсъците между агитки и полиция в четвъртък? Сагата вървеше една седмица и беше ясно, че има някакви заплахи. Очаквано ли беше това, което се случи?

Моето мнение е, че имаше очевидно насочване, побутване, в посока протест – комбинация от политици, влиятелните хора в агитките, хора, които са от футболните среди.

Очевидно Борислав Михайлов е проблем за футбола. Това е тема от много време. През 2019 година си подаде оставката, после я оттегли. Мисля че има един малък процент хора, които не са срещу него.

Иначе представата, че този протест може да доведе до оставката му, беше някак естествена.

Тоест, според вас се повтаря случаят от 2019 година по време на мача на националния отбор с Англия?

Да. Тогава първоначално имаше нагласи за оставката му – опити за конгреси и т.н. И ситуацията се изостри, когато също, според мен, имаше някаква организация от страна на агитките.

Според мен няма различна цел с искането на оставката на Борислав Михайлов, т.е., няма тук някакви други цели, като например да се направи промяна в правителството.

С какво точно в този момент Боби Михайлов е най-неудобен, за да се търси оставката му по такъв начин, включително, както изразихте и Вашата хипотеза – с политическо „побутване“?

Политиците, които се интересуват от футбол, за тях той е проблем. Въпреки това неговото отстраняване няма политическа стойност.

От кадрите, които видяхме, няма две мнения за това, че имаше полицейско насилие. Кой носи отговорност за това?

По принцип полицейското насилие е голяма тема в Европа. Даже може да се каже, че има различни „школи“ в Европа по отношение на полицейското насилие.

Така например, смята се, че Франция има много високо ниво на полицейското насилие. Видяхме, че това лято дори се стигна до убийства, тежки инциденти, осакатявания.

Преди това виждахме при протестите на „жълтите жилетки“ същото.

Има критики по отношение на похватите, които полицията използва и това, че се използва насилие извън необходимото.

Защото, когато имате протести с агитки, трудно можете да не използвате насилие. Или както е във Франция, където имаше тежки протести с етнически елементи.

Тук въпросът е доколко може да се контролират конкретните полицаи, при положение, че от тяхна гледна точка отвръщането е форма на търсене на справедливост – тях ги псуват, обиждат, замерят, удрят.

В някакъв смисъл униформените търсят своята форма на защита, но тази култура на излишното полицейско насилие е стара. За да я контролираш, трябва да имаш много добре обучена полиция, много добър контрол на ниските и средни нива на ръководство, които очевидно ги нямаме, при положение, че имаме политически промени и масови смени в МВР.

Бяха направени аналогии с протестите през 2020 година и насилието под колоните на Министерския съвет. Тогава правителство не признаваше да е имало полицейско насилие, докато сега нещата стоят по друг начин.

Ако сте на мястото на една управляваща политическа формация, независимо дали е във Франция или Великобритания, вие не можете да си позволите да хвърляте вината на полицаите, защото те след това няма да изпълняват заповедите и ще настане хаос.

Тоест, вие ще сте принуден да избягвате разрушителни мерки в полицията. Защото това е въпрос на доверие, така да се каже. Сега полицията в София има 30% недостиг на кадри и нали се сещате, че тези хора си тръгват в един момент и вие с кого ще пазите улиците.

Правилно ли беше поискана оставката на вътрешния министър?

Според мен проблемът с оставката на вътрешния министър е по-скоро политически сблъсък вътре в управляващата коалиция.

Главният секретар на МВР или ръководителите на по-ниските нива би трябвало да понесат някаква отговорност?

Нека да се види какво и как точно се е случило. В конкретен случай е по-добре да имате публика на стадиона, където можете да контролирате хората.

Те минават през няколко филтъра на претърсване. Стадионите са така проектирани, че да може да се пазят агитките. Те не могат да се събират, което също е риск. Тоест, имате много фактори, с които стадионът ви дава предимство.

Същевременно, когато имате събирането на такова голямо количество хора, в зона, през която преминават и други граждани, има и други подобни фактори, с които трябва да се съобразявате в центъра на София… Опитайте в тези условия да управлявате протеста.

В крайна сметка се стига до това, че по-радикалните могат лесно да ескалират протеста или да нямате ресурс да противодействате съществено.

Можеше ли БФС да не допусне протест отвън, а по-скоро да остави мачът да се играе с публика?

Това беше по-разумното решение. Очевидно, в момента, в който стана ясно, че в Пловдив не искат да се играе там мачът, по-добре е да имате мач с публика, отколкото протестиращи отвън.

Но въпреки че са знаели за подобен развой на събитията, БФС са го допуснали…

Очевидно в ръководните редици на БФС искаха да избегнат повтарянето в много по-голяма форма протести както беше при мача с Литва, когато се искаше оставка на ръководството.