Начало Пари Мъж пътува по 230 км 4 часа дневно, за да пести от...

Мъж пътува по 230 км 4 часа дневно, за да пести от наем

2130
пътуване

Тъмно и студено е. Алармата на часовника звъни, а часът е едва 4.30.

Дани Финли обаче трябва да се приготви за 2-часово преминаване на общо 115 км до работното си място. А това е само половината от дневното разстояние, което той изминава, пише Profit.

Близо година 30-годишният Финли изминава разстоянието от малкото градче Диксън в Калифорния, където живее със съпругата си Мирея, до района на Санфранциския залив.

Преди той пътувал по два часа до предишната си работа в Оукланд, но днес го прави до офиса на ПР агенцията SutherlandGold в Сан Франциско.

„Обикновено съм в колата около 5.10 часа. По това време движението не е много натоварено, но след като измина около 30 км, трафикът става по-сериозен, тъй като навлизам в по-гъсто населени райони“, споделя Финли пред CNBC.

Той не шофира през целия път, а достига с колата си до ФеърФилд, откъдето взима автобус за 45 минути до Ел Серито. Следва влак за още 45 минути и накрая офисът е само на 10 минути пешеходно разстояние.

Другият маршрут на Финли е с колата до Плесант Хил и оттам с влак до Сан Франциско. Той напуска работното си място в 16.00 часа и се прибира вкъщи около 18 часа.

За целия ден той изминава около 230 км. При 5 работни дни седмично, това означава, че Дани Финли прекарва над 1000 часа, или 43 пълни работни дни, в пътувания до офиса и обратно до дома си.

Защо Финли си го причинява?

„В Сан Франциско има доста възможности за работа, но животът там е прекалено скъп“, казва той.

И наистина, данни на SmartAsset сочат, че животът в района на Силициевата долина е с около 62% по-скъп спрямо средните нива за САЩ. Средният наем там е около 4500 долара, което позволява на Финли да пести доста от разходи за жилище.

Да си купиш жилище в Сан Франциско днес е почти невъзможно. Средната цена на имотите в Саратога е около 3 млн. долара, докато в Пало Алто и Лос Алто е съответно 3.3 и 3.6 млн. долара. Най-скъпият район обаче си остава Алтертън, където имотите се продават за средните 7 млн. долара.

Проблемът с жилищата е толкова голям, че дори и да работите за технологичните гиганти Facebook и Twitter, едва ли ще можете да си го позволите. А хората там печелят по 6-цифрени суми годишно.

Жена, работеща в района и печелеща 1 млн. долара на година със съпруга си, споделя, че не може да си позволи да си купи имот. Други живеят в стари складове, пригодени за апартаменти, а трети дори спят по колите си.

Голяма част от местното население дори предпочита да отиде да живее на други места в страната, като продава или отдава имота си под наем.

Днес Финли споделя, че в района на Диксън все още може да се закупи приличен имот на добра цена. Семейството им притежава къща с три спални и басейн, за което имат ипотечен заем за 1600 долара на месец.

Транспортът ми струва по около 150 долара на месец, което не е толкова скъпо, допълва той.

По последни данни от САЩ, 1 на всеки 36 души пътува по над 90 минути до работно си място. През 2005 г. този процент е 2.4%, или 3.1 млн. служители, докато за 2016 г. расте до 3%, или 4 млн. души.

Прогнозните данни за цените на имотите в градовете като Сан Франциско обаче са за продължаващ ръст, което означава, че все повече хора ще избират стратегията на Финли – а именно да живеят в отдалечен район и да пътуват доста време до работното си място.

„Има и недостатъци“, казва той. В дни, когато има катастрофи или закъснения на транспорта, ми отнема до 3.5 часа, за да се прибера.