Начало Водещи „Стършел“ гостува на ДЕБАТИ: Всеки българин е Шерлок Холмс, всяка българка –...

„Стършел“ гостува на ДЕБАТИ: Всеки българин е Шерлок Холмс, всяка българка – Мис Марпъл

44
Стършел
Най-добре е кемперите да дойдат!

Доскоро Петрохан беше само планински проход и вид салам, сега се свързва с мистерията около убийството на шестима души. Загадка, която се коментира от цялата нация. Защото се оказа, че всички у нас разбират не само от футбол, а и от криминалистика. От много гледани филми хора със свободното време на мис Марпъл и с въображението на Шерлок Холмс обсъждат версии из социалните мрежи. Телевизиите дават ефирно време на всякакви говорещи глави – криминалисти, психолози, юристи, а и на обикновени плямпала. Така денят ни се обърна на реалити кримка – от сутрин до вечер живеем в нея, слушаме рефрена „Петрохан”, гледаме снимки, научаваме съществени или несъществени подробности за убитите. По техен адрес се изля доста кал – нарекоха ги педофили и наркотрафиканти, обявиха ги за секта, за иманяри, за каналджии на мигранти. Покрай убитите, които официално са членове на природозащитна неправителствена организация, обвинения се чуха срещу всички НПО-та. Неправителствените организации са представяни като нещо лошо – там членуват някакви извратеняци, които са влезли под кожата на държавните институции, за да източват обществени средства. Нищо чудно утре в парламента да се прокара някакъв закон за забрана на НПО-тата, както ги забраниха в Русия и Унгария. За да няма гражданско общество, а всичко да се командва от държавата. От здравата ръка на властта…

Стършел
Гостува неделно на ДЕБАТИ.БГ

Шумотевицата покрай случая се насочи предизборно към познатата мишена – проевропейската формация ПП-ДБ.

Техен министър на околната среда преди време регистрирал природозащитното сдружение, кметът на София го подпомагал със средства (собствени), когато бил министър на образованието, акад. Денков дал лиценз на училище, където преподавал Иво Калушев, пещерняк и будист. Олеле, будист! Сектант! – чуват се и такива възклицания в медиите. Не трябваше ли някой по-образован човек да излезе и да обясни, че будизмът не е секта, а една от световните религии, милиони хора в света я изповядват. При това – будизмът е най-миролюбивата религия, за разлика от християнството и мюсюлманството тя никога не е налагана с насилие.

Най-повтаряната дума около „Петрохан” бе мафия. Убийствата били мафиотски, това избърза да ни съобщи „мъдрият” Слави Трифонов от висотата на диванчето си, намеквайки за престъпност, организирана от средите на ПП-ДБ. Той бил гледал много филми – там така ставали мафиотските убийства. Може да му се вярва, Слави знае много за мафията и за убийствата не само от филмите, а и от собствен опит – нали беше личен приятел и „певец на ушенце” на известните мафиоти-покойници, братята Васил и Георги Илиеви, близък беше и с Илия Павлов от Мултигруп. Бързо забрави, че беше свързан с престъпния свят, а сега ни сочи към ПП-ДБ.

Щом се зададат избори, на тази коалиция все ще є лепнат петно – помним обвиненията за пачките и пуделите, от които не излезе нищо, помним аферата „Нексо”, от която ще излезе само милиарден финансов иск към България. Иск, който няма да плати прокуратурата за нелепи обвинения, а ще платим всички ние.

Да се използва за политически цели криминалният случай с шестте загинали, сред които има и петнайсетгодишен юноша, е неморално. Не партиите носят вина за случилото се около Петрохан и околностите, а полицията и специалните служби, разследващите органи и прокуратурата.

Те са можели навреме да предотвратят станалото, ако още преди години се бяха задействали по подадените сигнали за съмнителни хора с оръжие в планината.

Но точно това не умеят службите – да действат. Цяла седмица не успяха да дадат убедителни обяснения на случая. Те даже един кемпер не можаха да открият и го търсиха безрезултатно из цяла България. Намери го случаен овчар. Той се оказа професионалист, а професионалистите излязоха овчари.

М. Вешим