Начало Култура Творчеството на Енчо Пиронков оживя пред смолянчани в поредната лекция от цикъла...

Творчеството на Енчо Пиронков оживя пред смолянчани в поредната лекция от цикъла „Родопските художници“

9
Творчеството на Енчо Пиронков оживя пред смолянчани в поредната лекция от цикъла „Родопските художници“

Животът и творчеството на изтъкнатия български художник Енчо Пиронков (1932-2025) бяха в централния фокус на последната лекция от образователния цикъл „Родопските художници“, проведена в музея-галерия „Петър Пиронков“ в Смолян.

На събитието лектори бяха изкуствоведът д-р Сузана Николова и синът на Енчо Пиронков, художникът Петър Пиронков. Те споделиха с аудиторията многото нюанси на творческия свят на Пиронков, който е ключова фигура в българското изобразително изкуство от средата на 20-ти век до наши дни.

Сузана Николова подчерта, че Пиронков остава в историята не само с уникален и лесно разпознаваем стил, но и като човек, отличаващ се със сдържаност, морал и скромност, далеч от вълненията на обществото. „Той е истинско отражение на достойнството и скромността – качества, които трудно можем да открием в съвременната културна среда“, отбеляза Николова.

Художникът Петър Пиронков даде на присъстващите представа за биографията на своя баща. Той е роден през 1932 година в село Розовец. Като ученик в Пловдив участва в художествени кръжоци и среща великия скулптор Иван Топалов. На 16 години става чирак в Централните гробища, където учи да изработва мраморни статуи. След неуспешен опит за постъпване в Художествената академия и успешно отбиване на военната служба, започва работа като сценограф в театъра в Пловдив. По-късно се премества в кукления театър, където се утвърдява. „Енчо Пиронков наистина е скулптор и последният жив майстор на рисувани кукли“, допълни синът му. Той се изявява в жанровете пейзаж, портрет и натюрморт, а в 60-те години навлиза в важната фаза на фигуративната живопис. Пиронков е основна фигура в съвременното българско изкуство и неговите картини се характеризират с абстрактност. След това създава множество монументални произведения и над 32 от тях са негови. Талантът му блести във всяка форма, и то на много високо ниво. Работил е и за театъра и цирка в София, като през 80-те години достига своя връх в живописта.

„Той не рисува, а изгражда, подобно на лястовица, която строи гнездото си. Вижда живописта по един пластичен и уникален начин“, отбеляза Петър Пиронков.

Лекцията за Енчо Пиронков беше част от по-широката кампания, която цели да популяризира художественото наследство на региона и да свърже публиката с живота и делата на забележителните имена, свързани с Родопите.

Събитието привлече както любители на изкуството, така и млада публика, която имаше възможността да се запознае с наследството на един от най-влиятелните художници в българската култура.