Начало Свят „Гънвор“ се отказва от сделката за международните активи на „Лукойл“ след негативен...

„Гънвор“ се отказва от сделката за международните активи на „Лукойл“ след негативен сигнал от финансовото министерство на САЩ

24
"Гънвор" се отказва от сделката за международните активи на "Лукойл" след негативен сигнал от финансовото министерство на САЩ

Швейцарската компания за търговия „Гънвор“ (Gunvor) обяви, че се отказва от плановете си да закупи международни активи на руската енергийна фирма „Лукойл“. Това решение идва след като Министерството на финансите на САЩ я нарече „инструмент“ на Русия и изрази възприятий на сделката, предава Ройтерс.

Както посочва компанията, този ход слага край на потенциално най-значимото ѝ придобиване и е в контекста на усилията на САЩ да наложат санкции с цел изолиране на Русия и намаляване на финансовите средства, използвани за конфликта в Украйна.

В публикация на платформата Екс (Х), Министерството на финансите на САЩ посочи, че президентът Доналд Тръмп „е настоявал, че войната трябва да завърши незабавно. Докато Владимир Путин продължава с безсмисленото насилие, „Гънвор“, инструментът на Кремъл, никога няма да получи одобрение за операции и печалба“.

В ответ на това, Сет Пиетрас, директор „Корпоративни въпроси“ в „Гънвор“, заяви в имейл до агенцията, че позицията на ведомството е „крайно неточна и неверна“ и че компанията „с нетърпение очаква да изясни това явно недоразумение“.