САЩ и Европейският съюз (ЕС) сключиха значимо търговско споразумение, което предвижда базова мито ставка от 15% върху почти всички европейски стоки, внасяни в САЩ, включително автомобили, които досега бяха обложени с по-високи мита – до 27.5%. Споразумението бе обявено от президента Доналд Тръмп и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и до голяма степен предотврати заплаха от въвеждане на още по-високи тарифи (до 30%), които можеха да предизвикат пълномащабна търговска война.
Финансова инжекция за американската военна индустрия и пазара на петрол
Освен тарифите за определени стоки и услуги споразумението включва и ангажимент на държавите от ЕС за сериозни инвестиции в отбранителната и гориводобивната промишленост на САЩ.
ЕС се ангажира да купува енергийни ресурси – основно втечнен природен газ (LNG), на стойност 250 млрд. долара годишно в продължение на три години, за общо 750 млрд. долара, тъй като той ще замени руския газ, пише БТА.
ЕС ще купува и ядрено гориво от САЩ.
По силата на сделката ЕС се ангажира да купува американско военно оборудване, а европейските компании ще инвестират 600 млрд. долара в САЩ по време на втория мандат на Тръмп.
Миналата седмица Държавният департамент на САЩ взе решение, с което одобрява евентуална чуждестранна военна продажба за правителството на България на противокорабен ракетен комплекс NSM CDS и свързано с него оборудване на приблизителна стойност 620 милиона долара.
САЩ одобриха потенциална оръжейна сделка с България за 620 млн. долара
Данните показват, че приходите от оръжейни продажби на 100-те най-големи компании за производство на оръжия и военни услуги (наричани „SIPRI Топ 100“) възлизат на 632 милиарда долара през 2023 г. – това е най-скорошната година, за която има налични данни.
Първите пет места в ТОП 10 от класацията се оглавяват от американски компании. Това са:
- Lockheed Martin с $60,8 (въпреки спада с -1,6% спрямо 2022 г. компанията продължава да е първа по продажби);
- RTX (Raytheon Technologies) с $40,6 (спад с 1.3%)
- Northrop Grumman – $35,5 (ръст с 5.8% спрямо 2022 г.)
- Boeing – $31,1 (ръст с 2%)
- General Dynamics – $30,2 (ръст с 3,2%).
Какви ще бъдат митата между ЕС и САЩ и кои стоки ще бъдат засегнати?
Със споразумението между ЕС и САЩ се въвежда мито от 15%, което е компромисно по-ниска ставка спрямо предложените по-рано по-високи мита, които щяха да засегнат широк спектър от европейски продукти.
Тези такси засягат сектори като автомобилостроене, фармацевтика, полупроводници и други.
Европейският съюз поема ангажимент да купи енергийни ресурси от САЩ (вкл. втечнен природен газ – LNG) на стойност около 750 милиарда долара за три години, а също и да инвестира около 600 милиарда долара в американската икономика, включително във военна техника, което укрепва трансатлантическите връзки.
Митата върху стомана и алуминий остават високи (50%), но през време ще бъдат променени с квотни системи.
ЕС въвежда нулеви мита за внос от САЩ, което прави условията в търговията по-благоприятни за американските износители.
Влияние на тарифите върху икономиките на САЩ и ЕС
По-ниските мита върху европейски стоки биха намалили разходите за внос на качествени продукти и компоненти и биха стимулирали инвестициите от ЕС в САЩ, което може да подобри производството и работните места.
Големи американски инвестиции в европейски иновации и технологии могат също да се очакват по линия на взаимното сътрудничество.
Въвеждането на 15% мито обаче може да увеличи цените за американски продукти, което би засегнало определени сектори като автомобилостроене, които сега имат по-високо митническо облагане.
Но благодарение на ангажимента за енергийни покупки и инвестиции, ЕС получава по-голяма сигурност и стабилност в трансатлантическите икономически отношения.
България като член на ЕС ще усети отражение главно чрез общия пазар и структурирането на износа към САЩ. Производители на автомобили, фармацевтични продукти, електроника и други индустрии със силно износно присъствие могат да се възползват от прогнозираното понижение на митата спрямо сегашните по-високи налози.
Българският износ, особено в сектори като машиностроене, химия и хранително-вкусовата промишленост, би имал по-добър достъп и по-конкурентни цени на американския пазар.
Като цяло новото споразумение предотвратява очакваната търговска война между ЕС и САЩ, като предотвратява ескалация на митническа враждебност между двете най-големи икономики, което би повлияло негативно на световната търговия и глобалните вериги за доставки.