Летният сезон на 2025 година се оказва изключително тежък за България и целия балкански регион заради невиждана досега серия от горски пожари. Към настоящия момент на територията на страната продължават да горят близо 96 активни пожара, а общият брой на пожари през юли достига между 150 и 200 на ден, като през някои дни е регистриран рекорд от 377 активни огнища за денонощие.
Обстановката в България
Най-тежко засегнатите региони остават югозападната част на страната — районите около Симитли, Струмяни, Долнотракийската низина, Сакар, както и области като Перник, Ямбол, Благоевград, където е обявено частично бедствено положение поради бързо разрастващите се пожари, застрашаващи населени места, земеделски земи и инфраструктура.
В някои от тези зони горските пожари са разрушили десетки къщи, като в някои случаи се предприемат евакуации на населението.
Поради екстремните горещини, достигащи температури до 42-43 градуса по Целзий, и силни ветрове гасителните усилия са изключително трудни. Вятърът променя наклонянията и интензитета на пламъците, което затруднява координацията на спасителните екипи.
За подпомагане на българските огнеборци в гасенето на пожарите се включват и специализирани хеликоптери и самолети от Унгария, Словакия, Франция, Чехия, както и на мисии за гражданска защита от Европейската комисия.
Към момента са загасени над 166 пожара само за последното денонощие, но ситуацията остава динамична и сложна, като са регистрирани материални щети от пожари в жилищни и селскостопански постройки, транспортни средства и промишлени обекти.
Според анализи на екологични организации и официални институции, над 90% от пожарите у нас са резултат от човешка дейност — умишлени палежи, човешка небрежност при пикници, изхвърлени фасове, палене на отпадъци или неизправности в техниката. Климатичните промени, водещи до засушаване, по-високи температури и силни ветрове, само увеличават риска и разпространението на огнените бедствия.
Обстановката с пожарите в страната днес е по-добра от вчера,
каза зам.-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров на брифинг пред медиите.
Вчера кацнаха три екипажа – на Франция, Словакия и Унгария. Снощи им е бил направен брифинг за ситуацията в страната. В момента са заявили готовност да работят и се надяваме до час да са във въздуха, посочи зам.-министърът.
Той допълни, че с изключително големи размери и мащаб остава пожарът около село Струмяни. Там приоритетно трябва да бъдат пренасочени средства, защото пожарът е върхов и обливането от въздуха ще бъде много полезно, обясни зам.-министър Тодоров.
За изминалото денонощие са погасени 269 пожара. Пожарът в Струмяни в момента е най-тежък. Огънят може да се разпространи на юг и на изток към парк „Пирин“. Други активни огнища са в Симитли, където пожарът е локализиран, в Перник, в Пловдивска и Ямболска област пожарите са два, но не са застрашаващи. В село Козарево продължава да гори, но няма опасност за жителите му. Установява се контрол върху пожарите в Тополовград и Свиленград“, обясни пред медиите съветникът на министъра на вътрешните работи Николай Николов.
Тази нощ никъде не се е налагало да бъдат евакуирани хора, посочи Захари Васков, директорът на Главна дирекция „Национална полиция“.
Във връзка с палежи в страната има двама задържани – между 34 и 40 годишни. Те са криминално проявени. До края на деня Окръжна прокуратура – Велико Търново, заедно с директора на Районното управление там, ще дадат повече информация, допълни Васков.
Картината на Балканите
Ситуацията е критична не само в България, но и в съседните балкански държави. В Турция голям горски пожар застрашава Бурса – четвъртия по големина град, като хиляди жители са евакуирани.
В Гърция пожарите са концентрирани главно на островите Крит, Евия и Китира, като гръцките власти са поискали допълнителна помощ от европейските механизми за гражданска защита.
В Хърватия екстремните метеорологични условия – валежи и силни ветрове – донякъде облекчават пожарната обстановка, но създават и нови предизвикателства за гасене.
Съвместните усилия на балканските държави и международната общност са решаващи за овладяване на огнената стихия и намаляване на щетите.
В помощ на засегнатите от пожари региони са мобилизирани значителни ресурси – допълнителни пожарни и спасителни екипи, противопожарна авиация от чужбина, както и високотехнологична техника за откриване и локализиране на огнищата. Европейската комисия изпрати офицер за връзка в България, а съседните държави като Северна Македония поискаха помощ, като също се използват хеликоптери и наземни съоръжения за гасене на пожари.
България и Балканите преживяват един от най-тежките сезони на пожароопасност и горски пожари в историята си. Човешката небрежност и климатичните промени са основните фактори за разрастването на огнената стихия, която причинява огромни щети на природата, домовете и инфраструктурата, и поставя под риск живота на стотици хиляди хора.
Превенцията, информираността на населението и адекватните бързи действия на органите за пожарна безопасност и защита на населението продължават да са ключови в борбата срещу пожарите. Мобилизацията на национални и международни сили е задължителна, за да се овладее кризата и да се минимизират последствията от нея.