Асфалтът се нагрява бързо през лятото, което води до образуването на огромни топлинни острови, особено в градските райони. Затова в рамките на пилотен проект австрийската столища Виена тества нови възможности за асфалтиране на велосипедни алеи и тротоари, изключвайки двете неблагоприятни от гледна точка на климата свойства на материала – бързото нагряване и водонепропускливостта.
„Отдавна търсим иновативно покритие, по което да се кара добре велосипед, а също и детски или инвалидни колички. Покритие, което е с гладка повърхност, но същевременно е екологично, тъй като е водопропускливо“, заяви в телевизионно предаване съветничката по планиране на Виена Ули Сима.
В Техническия университет във Виена са произведени четири различни асфалтови смеси – един конвенционален асфалт и три т.нар. „Cool Pavements“, които се различават помежду си по скален състав, цвят и свързващо вещество.
На 80-метров участък по велоалея във Виена асфалтовите смеси са нанесени една до друга. Сензори за температура и влажност предоставят измервателни данни за влиянието на настилките върху температурното развитие в околността. В идеалния случай този пропусклив асфалт може да бъде положен на големи площи „предимно в градските райони“, пояснява Волфганг Аблингер от отдел „Управление на пътищата и пътно строителство“ на Виена. „Целта е да се докаже приносът за охлаждане на града“, посочва той.
Изследователският проект ще продължи през следващите три години. Асфалтът, който се представи най-добре в тестовете, ще бъде използван в бъдеще.