Начало Култура „Цар Калоян“ е първата българска опера, транслирана директно по радиото в САЩ,...

„Цар Калоян“ е първата българска опера, транслирана директно по радиото в САЩ, каза Надя Сотирова, уредник на къща музей „Панчо Владигеров“

34
„Цар Калоян“ е първата българска опера, транслирана директно по радиото в САЩ, каза Надя Сотирова, уредник на къща музей „Панчо Владигеров“

Операта „Цар Калоян“ на Панчо Владигеров е първото българско произведение, което е било предавано по радиото в Съединените щати. Тази информация беше разкрита от Надя Сотирова, уредник и бивш директор на музей „Панчо Владигеров“, в интервю за БТА.

Сотирова напомни, че „Цар Калоян“ направи своя дебют на 20 април 1936 г. в София, на сцената на Народния театър. Операта е представена и в чужбина само няколко месеца по-късно – през януари 1937 г. в Братислава и след това в Любляна. „След успешното представяне в Братислава и активна комуникация между Панчо Владигеров и NBC, те получават правото да предават първото действие на операта за Америка“, уточни Сотирова. Тя подчерта, че произведението на Владигеров е „класическо творчество, което поставя целия екип на операта пред голямо предизвикателство“.

Сотирова, която е създател на специална изложба за операта, открита вчера в Стара Загора, сподели: „В експозицията се опитваме да разкажем историята на „Цар Калоян“, опирайки се на материали от архива на музей „Панчо Владигеров“ и на разнообразни материали, събирани от композитора през целия му живот.“ Според нея, този архив е резултат от „изключителния стремеж на Владигеров да събира документи, писма, ръкописи, снимки, програми и афиши“.

„Най-ранните документи, свързани с историята на операта, са изключително интересни. В нашия архив се съхранява ръкопис на либретото, написано от Николай Лилиев. Важно е да подчертаем, че литературната основа на операта е романът на Фани Попова-Мутафова „Солунският чудотворец“. Чрез резюмето, предоставено на композитора, Николай Лилиев оформя съдържанието и текста на либретото, който става основа за музиката на Владигеров“, обясни специалистът.

Сотирова добави, че композиторът много е уважавал Лилиев като поет и драматург. „Владигеров ценеше готовността на Лилиев да прави множество промени в текста, за да отговори на неговото виждане за музикалната структура“, уточни уредникът.

След премиерите в България и в чужбина в края на 30-те години на XX век, операта временно спира заради Втората световна война. Тя се завръща на сцената през 1962 г. благодарение на Русенската опера. „По това време обаче се изпълнява втора редакция на произведението. Имаше различни разбирания относно съдържанието, и поради политическите обстоятелства бе направена промяна в либретото с одобрението на Владигеров“, уточни Сотирова. Режисьор на постановката е Евгени Немиров, с помощта на поета Иван Генов и директора на Русенската опера Георги Чендов.

През 1975 г. оперaта е поставена отново в София в оригиналната си версия. Режисьор е Михаил Хаджимишев, а диригент – Александър Владигеров, син на композитора, който за първи път активно участва в продукцията.

Само няколко месеца след това „Цар Калоян“ е показана и в Стара Загора. „Има нещо символично в историята на тази опера, тъй като точно преди 50 години, когато се е отбелязвал 50-годишният юбилей на старозагорската опера, „Цар Калоян“ бе представена тук. Владигеров също присъства на спектакъла и беше много доволен“, припомни Надя Сотирова. Тя добави, че композиторът е поддържал близки отношения с артистите, режисьора Георги Петров и художника Петър Русков.

Изложбата включва и по-нови постановки на „Цар Калоян“, включително последната от 2009 г. „Наименованията на новите представления на операта са различни, тъй като те не се играят в театрални зали, а на открито. Постановките на акад. Пламен Карталов през 1987 г. на Царевец и по-късно през 1998 г. на площад „Александър Батенберг“ използваха мавзолея на Георги Димитров като декор. Както и последната през 2009 г. отново на историческия връх Царевец“, разкри уредникът.

С усмивка тя добави, че след 15-16 години пауза и по случай 100-годишния юбилей на Държавна опера Стара Загора, за втори път, точно 50 години по-късно, жителите и посетителите на града отново ще имат възможност да се насладят на операта „Цар Калоян“.

Надя Сотирова пожела на артистите здраве и вдъхновение за следващото столетие по случай празника на Стара Загора. „Това е важен юбилей, който доказва, че за 100 години операта продължава напред и нагоре“, каза тя.

БТА напомня, че заради лошото време снощи не се проведе премиерата на „Цар Калоян“ на сцената на Античния форум „Августа Траяна“. Жителите и гостите на Стара Загора ще могат да я видят днес и утре, с възможност да разгледат и изложбата. След това експозицията ще бъде отнесена във Велико Търново, където операта ще бъде представена на хълма „Царевец“ на 25 юли в рамках десетото издание на Летния сезон на оперните театри „Сцена на вековете“ 2025.