Процесът по доставка на зенитно-ракетни системи „Пейтриът“ (Patriot) за Украйна вече е започнал, потвърди генерал Алексус Гринкевич, висш военен командир на НАТО в Европа. Доставките стават възможни след разрешение от американския президент Доналд Тръмп, което е важно, след спирането на предишните американски доставки за Украйна.
Генерал Гринкевич отбеляза, цитиран от The Guardian, че е получил инструкции да реализира доставките възможно най-бързо, добавяйки, че системите, които вече са в Европа, могат бързо да бъдат пренасочени към Украйна и след това да бъдат попълнени от производството в САЩ.
Генералът уточни, че работи в тясно сътрудничество с Германия относно трансфера на системите, като допълнително планират да разгледат и другите военни нужди и способности.
Войната представлява сериозна опасност за сигурността на Европа,
както предупреди Гринкевич, посочвайки, че дори при възможно мирно разрешаване на конфликта, Русия ще остане трайна заплаха за Алианса. Той изтъкна и вероятността от многопосочни конфликти, както в Европа, така и в Тихия океан, което налага ускорено укрепване на отбранителните структури на НАТО.
НАТО бързо мобилизира за укрепване на въздушната отбрана на Украйна, доставяйки американските противовъздушни системи, които ще бъдат осигурени от държави членки като Германия, Нидерландия и Румъния, в координация със САЩ, с цел да се повиши защитата срещу руските ракетни атаките и да се укрепи отбранителната линия на Киев.
Зенитно-ракетната система „Пейтриът“ (MIM-104 Patriot)
представлява една от най-модерните мобилни противовъздушни и противоракетни системи в света, създадена от американската компания Raytheon. Тя съчетава мощен фазов радар и високо технологични ракети, които са способни да засичат и унищожават различни въздушни заплахи, включително самолети, безпилотници, крилати и тактически балистични ракети.
Радарната система на комплекса има обсег до около 100 км и може да проследява до 50 цели едновременно, като поразява до 5 от тях едновременно.
Ракетите PAC-3 MSE са предназначени за прецизен удар по тактически балистични ракети и други въздушни цели, използвайки „удар с физическа повреда“ вместо взривяване.
Системата е мобилна и се състои от пускови установки, командни постове и генератори, които са монтирани на специализирани камиони, позволяващи бързо разпределение и пренасочване на ресурсите.
Срещу руските ракети и дронове системата предоставя основна въздушна защита, но е неясно дали ще може да се справи с новите руски технологии, като малките дронове, които са по-трудни за откриване.
„Пейтриът“ значително подобрява възможностите за въздушна отбрана на Украйна, особено срещу интензивните руски ракетни и въздушни атаки.
Тя помага за защита на критичната инфраструктура и населени места, като предотвратява разрушителните удари на руски крилати ракети и тактически балистични ракети, които ранят цивилното население и унищожават важни обекти.
Бързото доставяне и интегриране на системите в общата отбранителна мрежа на Украйна е приоритет за НАТО и САЩ, очаквайки, че това ще преразпредели баланса на силите във въздушната част на конфликта.
В допълнение към директната защита, системата носи и политическо значение, демонстрирайки солидарността на западните съюзници с Украйна и усилията за засилване на нейните военни способности.
Системата „Пейтриът“ е основен елемент от въздушната отбрана, адаптирана за съвременните хибридни и ракетни заплахи, използвани от Русия в конфликта с Украйна. Тя съчетава прецизност, мобилност и напреднали технологии за откриване и унищожаване на разнообразни цели, играейки критична роля за защитата на украинската територия от въздушни нападения.
Тази защита не осигурява тотална неуязвимост и не елиминира рисковете, но представлява значително повишаване на отбранителния капацитет на страната в условията на активна война.