Израелската дясноцентристка религиозна партия „Шас“ днес изтегли министрите си от правителството на премиера Бенямин Нетаняху, но подчерта, че все пак ще остава в подкрепа на коалицията в Кнесета, предаде Ройтерс. Агенцията припомня, че по-рано тази седмица друга религиозна формация – „Обединеният юдаизъм на Тората“, напусна кабинета, което разклати парламентарното мнозинство.
„Шас“ обяви, че решението за изтегляне от кабинета е протест срещу неспособността на депутатите да предложат изключения от военния набор за учениците в религиозните училища. Въпреки това, те уточниха, че ще оттеглят министрите, но ще продължат да подкрепят коалицията в парламента. Според Ройтерс, с този ход партията предоставя на правителството време за решаване на този проблем.
В изявлението на „Шас“ се подчертава, че „представителите на партията с тъга заявиха, че не могат да останат в правителството.“
Решението на „Шас“ означава, че Нетаняху в настоящия момент не е заплашен от предсрочни избори и не подкопава усилията си за постигане на мир в Газа.
Парламентът ще влезе в тримесечна лятна ваканция на 27 юли, което дава възможност на Нетаняху да се опита да разреши ключовия въпрос дали ултраортодоксалните семинаристи ще запазят освобождението си от военна служба.
Все още няма реакция от Нетаняху или останалите партньори в все по-разединеното му правителство. Докато ултраортодоксалните партии се фокусират върху проблема с наборната служба, крайнодесничарите оказват натиск върху Нетаняху да не отстъпва в преговорите с Катар за примирие с „Хамас“.
Министърът на националната сигурност Итамар Бен-Гвир и финансовият министър Бецалел Смотрич настояват Израел да продължи военните действия, но Нетаняху вероятно ще има достатъчно гласове в кабинета, за да одобри споразумение за примирие, дори без тяхната подкрепа.
В днешното си изявление „Шас“ призовава Нетаняху да „направи всичко възможно“ за постигане на споразумение с „Хамас“.
Ройтерс отбелязва, че израелците все повече се уморяват от продължаващата 21 месеца война в Газа. По време на конфликта загинали около 450 военни, което представлява едни от най-високите загуби за Израел от десетилетия.
Тази ситуация допълнително разпали дебатите около новия закон за наборната служба, който е в центъра на текущата криза, разтърсваща коалицията на Нетаняху.
Досега ултраортодоксалните студенти в семинариите са били освободени от задължителна военна служба. Много израелци обаче смятат, че е несправедливо само ултраортодоксалните семинаристи да не служат, докато голямата част от населението е задължена да служи.