Начало Водещи В отговор на американските мита ЕС е готов да посегне на бърбъна

В отговор на американските мита ЕС е готов да посегне на бърбъна

29
Бърбън
Снимка: https://pixabay.com/

Засега търговската война между САЩ и ЕС е „на трупчета“, но рискът от налагане на мита от двете страна остава реален. 

ЕС се готви да наложи ответни мита за над 70 млрд. евро, като най-засегнати ще са американският бърбън, самолети (включително Boeing) и машини, като при това временно е отложил прилагането им, за да не ескалира допълнително търговския конфликт към началото на август 2025 г. Списъкът със стоките, които ЕС има намерение да обложи с по-високи мита, все още не е публичен.

В публичното пространство обаче се появиха някои спекулации.

Така например митата на върху американските стоки ще са на стойност общо 72 млрд. евро. В тях са включени 65,7 млрд. евро върху промишлени стоки и 6,3 млрд. евро върху селскостопански продукти.

Предвижда се връщане на бърбъна в списъка със стоки, въпреки съпротивата на Франция и Ирландия. В митата влизат самолети и части за тях – около 11 млрд. евро.

Най-сериозно този сектор ще се отрази на компанията Boeing, което нанася тежък удар на американския самолетостроителен гигант.

В списъка със обмитявани стоки влизат също машини, автомобили и авточасти но за тях все още няма точни стойности.

Европейският съюз засега отлага въвеждането на мита до 6 август, като дава време за преговори.

Еврокомисарят по търговия Марош Шефчович отбеляза, че след последните американски заплахи сред страните членки на ЕС има по-голяма склонност към ответни мерки.

На този фон американският президент Доналд Тръмп заплаши Русия и техните търговски партньори с до 100% вторични мита, което активира и европейските реакции.

В САЩ се обмислят и още по-строги наказателни мерки, включително законопроект за мита до 500% върху търговията с руски петрол и продукти, за страните, които подпомагат Русия.

Френският президент Еманюел Макрон призова ЕС да „защитава решително европейските интереси“. Други европейски лидери, включително в Италия, Холандия, Германия и Ирландия, призоваха за спокойствие. Но отразявайки шока в блока от заплахата на Тръмп, влиятелната Федерация на германските индустрии (BDI) заяви, че съобщението на Тръмп е „сигнал за събуждане за индустрията от двете страни на Атлантика“.

Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че е говорил директно с Тръмп, подчертавайки водещата роля, която той играе за оформяне на тактиките на ЕС преди новия краен срок на Тръмп – 1 август.