Словакия работи усилено за постигане на споразумение с Европейската комисия и другите членове на ЕС преди вторник, за да получи уверения, че спирането на доставките на руски природен газ няма да ѝ нанесе вреда, и за новата санкционна мярка спрямо Русия, съобщава премиерът Роберт Фицо, цитиран от Ройтерс.
Словакия блокира осмия пакет от санкции на ЕС, тъй като не е съгласна с предложението за тотално прекратяване на вноса на руски газ до 2028 г., което, според Братислава, би могло да доведе до недостиг, увеличение на цените и разходи за транзит. Освен това това би могло да предизвика искове от Газпром.
„Трябва да постигнем нещо в тази ситуация, дори резултатът да не е идеален“, каза Фицо. „Искаме политическа подкрепа и гаранции от нашите партньори и Комисията, че няма да оставим този проблем само за нас.“
Фицо допълни, че в момента е трудно да се предвиди дали ще се постигне съгласие, тъй като все още има нерешени въпроси. Словакия разглежда новите такси за транзит, които ще трябва да покрие за алтернативни газови маршрути.
Братислава получава основната част от газа от руския доставчик „Газпром“ по дългосрочно споразумение, валидно до 2034 г., което предвижда доставка на около 3,5 милиарда кубически метра годишно.
След като Украйна прекрати транзита на руски газ през своите тръбопроводи в края на 2024 г., Словакия започна да получава част от газа чрез „Турски поток“ и от Унгария.
Предложеният пакет от Комисията за окончателно прекратяване на вноса на руски енергийни ресурси до 2028 г. изисква подкрепата на повечето държави от ЕС, но не е необходимо единодушие.
Въпреки това, за санкциите е нужно единодушно решение, затова Словакия комбинира двата въпроса и отказва да одобри пакета от санкции, докато не бъдат решени тревогите им относно енергийния сектор.
На 10 юни Европейската комисия представи нов пакет санкции, насочени към енергийните доходи, финансовия сектор и военната индустрия на Русия, в контекста на инвазията в Украйна преди повече от три години.
Пакетът от санкции, който не представлява проблем за Словакия, уточни Фицо, може да бъде одобрен от министрите на външните работи на ЕС във вторник, ако Братислава оттегли възражението си.
Фицо сподели, че е обсъдил опасенията на Словакия с полския премиер Доналд Туск вчера и с германския канцлер Фридрих Мерц днес, без да предостави допълнителни детайли.