Дългогодишните усилия за справяне с мигрантската криза в Европа се очаква да намерят своето частично решение с ново споразумение между Франция и Великобритания. Дали обаче това ще бъде панацеята за справяне с проблема на Стария континент?
Премиерът на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон ще обявят споразумение за миграция „един влиза, един излиза“, което ще включва приемането от Обединеното кралство на търсещите убежище през Ламанша, но връщането на други във Франция.
Очаква се двамата лидери да завършат тридневното държавно посещение на френския президент във Великобритания с пресконференция в Лондон, на която ще обявят новия план за справяне с преминаването на малки лодки.
В четвъртък сутринта официални лица все още обсъждаха подробностите по плана, включително кога ще започне, но се смята, че други препятствия, като например противопоставянето на други европейски страни, са били преодолени.
В сряда правителствени източници във Франция и Великобритания определиха преговорите като „сложни“, а от Даунинг стрийт заявиха, че се надяват да бъде постигнат „конкретен напредък“ към споразумение, пише The Guardian.
Френски дипломатически източник заяви, че искането за допълнителни средства за подпомагане на заплащането на полицията на северното им крайбрежие се оказва „очевидно много политически чувствително“.
Съгласно пилотна схема, чиито подробности бяха разкрити от вестник Le Monde в сряда, Великобритания ще изпраща обратно само 2600 души годишно – около 6% от общия брой преминавания.
В своята Бяла книга за имиграцията правителството предложи да предостави на служителите на граничните власти биометрични тестове, за да се види дали хората работят легално във Великобритания. Това е опит да се успокоят опасенията на Франция относно сивата икономика на страната.
Правителствата се опитват да подпишат споразумение за връщане с Франция от няколко години, за да намалят броя на малките лодки, пресичащи Ламанша, макар и с малък успех.
Консервативните министри от предходното правителство казват, че са били близо до постигане на споразумение, но френското правителство остава загрижено как сивата икономика на Обединеното кралство може да привлече мигранти да работят нелегално във Великобритания.
През март 2023 г. тогавашният министър на имиграцията Робърт Дженрик посъветва бившия премиер Риши Сунак да подпише споразумение, в което Обединеното кралство ще приема „един… или дори повече от един“ търсещ убежище за всеки върнат човек. Това „бързо би разбило бизнес модела на контрабандистите и първоначалният брой, дори и голям, би намалял“, твърди той в меморандум.
Великобритания е била готова да помогне с финансирането на полицията по северното крайбрежие на Франция, като е подписала споразумение за 480 милиона паунда преди две години за заплащане на допълнителни гранични патрули и оборудване за наблюдение, като дронове и бинокли за нощно виждане.
Но часове преди двамата лидери да направят съобщението, преговарящите все още спореха колко ще плати Обединеното кралство за създаването на новата система, кога ще започне да работи и какъв мащаб ще достигне.
Французите наскоро се съгласиха да прихващат лодки в морето, които са на до 300 метра от брега им, и сега искат допълнително финансиране, за да платят за полицаи, лодки и дронове за прилагане на тази политика.
Париж е загрижен и за възможността за съдебно оспорване на тази политика във френските съдилища, което според официалните лица може да се окаже успешно.
Ръководителят на организацията на ООН за миграция предупреди в сряда, че е твърде късно да се спре преминаването на Ламанша с малки лодки, когато стигнат до Северна Франция. Ейми Поуп, генерален директор на Международната организация по миграция (МОМ), заяви, че осигуряването на безопасна и организирана миграция по-близо до страните, от които хората се местят, е по-добър подход, наред с премахването на токсичния антимигрантски наратив, който доминира в голяма част от политиката на Обединеното кралство.
Поуп каза също, че докато хората стигнат до Северна Франция, те вече са инвестирали огромна сума, за да стигнат до Обединеното кралство, често харчейки хиляди паунда за плащане на контрабандисти. Семействата разчитат на тях, за да достигнат планираната си дестинация.
Според френския вестник „Монд“ споразумението между Франция и Великобритания предвижда в началото да бъдат връщани максимум 50 мигранти седмично. Това би се равнявало на само един на 17 мигранти, пристигащи с малки лодки всяка седмица. След това схемата ще бъде значително разширена, ако пилотният проект „потвърди правилността на концепцията“.
За всеки мигрант с малка лодка, върнат във Франция, Великобритания ще приема търсещ убежище със семейни връзки в Обединеното кралство.
Макар новото споразумение да е стъпка към по-добра координация, то е по-скоро компромисен ход, отколкото панацея за сложния миграционен проблем на Европа. Реалният ефект ще зависи от политическата воля, ресурсите и международното сътрудничество, които ще бъдат вложени в изпълнението му.