Начало Водещи Желязков: Изключително важно е българската делегация в ЕП да гласува единно в...

Желязков: Изключително важно е българската делегация в ЕП да гласува единно в полза на България

34
Росен Желязков

Изключително важно е българската делегация (в Европейския парламент – бел. ред) да гласува единно в полза на България, каза Росен Желязков пред журналисти в Разлог по повод очакваното утре решение на ЕП за приемането на страната в еврозоната.

„След гласуването в парламента във формат ЕКОФИН – Съвет на министрите на финансите, ще вземе също решение, а след това предстои формалното подписване на три акта – решението, което е обвързано с датата на приемане и изменение на два регламента“, каза още премиерът.

Той припомни, че България от приемането си в ЕС е в режим на дерогация, тъй като не е отговаряла на критериите за конвергенция, като част от членството й в икономическия и валутен съюз.

„Това ще е един от регламентите, които ще бъдат променени – България ще бъде дописана като страна, която отговаря на тези критерии и е част от еврозоната. Предстои работа, която е обвързана със срока до въвеждане на еврото“, допълни той.

„То ще бъде въведено с фиксирания курс, който всички вече знаем. Но утре формалното решение ще бъде и за това да има яснота, че няма промени, така, както някои спекуланти в търговията и в политиката се опитват да създават страхове и притеснения“, каза още Желязков.

„Сроковете, свързани с въвеждането на еврото в България, са ясни. Един месец след решението на съвета започва двойното обозначаване на цените на всички стоки и услуги“, допълни Росен Желязков.

„Няма да престана да повтарям – хората не трябва да бързат да обменят отсега левовете в евро. Наблюдава се тази тенденция, която абсолютно не е нужна“, допълни премиерът.

Той припомни, че от 1 януари 2026 г. в първите шест месеца всички банки и в клоновете на пощите ще правят обмена безплатно, след което до края на годината търговските банки може да въведат такса, но в БНБ процесът ще продължи безплатно.

„Във времето смяната на левове в евро няма да бъде ограничена – тоест и след 10 години някой, ако има спестявания в лева в дома си, ще може да го направи в БНБ и то безплатно“, каза още Желязков.

„Информационната кампания в Плана за приемане на еврото започва шест месеца преди ефективната дата – тоест може да очаквате от началото на август една наистина сериозна кампания“, обясни премиерът.

„По отношение на всички форми за спекулиране с нарастването на цените ние много ясно знаем къде е политическият риск“, каза той.

„В момента политическият риск и презастраховането му идва от боравенето със страховете, че няма да бъде въведено еврото, а не, че ще бъде въведено еврото и на това разчитат тези политически сили и техните аватари, за да превръщат процеса не в плавен, а в политически ангажиращ предположения и очаквания, че това ще доведе до нова политическа криза и ще е мътната вода, в която всеки ще се опита да реализира своите политически проекти“, допълни министър-председателят.

„Правителството е взело необходимите мерки, те са оперативни, свързани с работата както на Комисията за защита на потребителите (КЗП), така и на Националната агенция по приходите (НАП), МВР, кметове, областни управители и разбира се партньорството с Комисията за защита на конкуренцията (КЗК)“, каза Росен Желязков.

„Ние нямаме неестественото желание да изкривяваме пазара с прекален контрол или прекалена интервенция, а желаем да функционират пазарните механизми плавно, но никой да не злоупотребява с господстващо или с монополно положение, особено там, където няма алтернативи на предлагането“, допълни той.

Има няколко риска по отношение на проинфлационните фактори, обясни премиерът в отговор на въпрос относно предупреждението в доклада на Европейската централна банка (ЕЦБ) за възможни проблеми с разходите в бюджета и корупцията.

„Първият риск е прекомерно харчене на средства от незнание за възможностите, които дава еврото. Ако се изсипе една голяма парична маса по различни съображения и най-вече поради повишено предлагане на парична маса или вътрешно потребление, няма как да не се отрази и това са част от съображенията на ЕЦБ. По отношение на държавните харчове, те могат да се осъществят само и единствено в рамките на бюджета. В рамките на бюджета и на Плана за възстановяване и устойчивост са предвидени всички онези буфери, които не се явяват проинфлационен фактор“, каза още Росен Желязков.

Припомняме, че днес Еврогрупата ще обсъди на заседанието си в Брюксел предложението за обменния курс на лева към еврото. Това е последното заседание, преди окончателното решение утре, след като вече Еврогрупата, Съветът на ЕС и европейските лидери единодушно препоръчаха страната ни да приеме еврото от началото на следващата година.

Също утре Европейският парламент трябва да гласува присъединяването на страната ни към еврозоната от догодина на пленарната си сесия в Страсбург. С това процесът приключва.

Още новини от деня – четете тук