Начало България Премахнати са „кални точки“ в зони за платено паркиране в районите „Триадица“,...

Премахнати са „кални точки“ в зони за платено паркиране в районите „Триадица“, „Лозенец“ и „Възраждане“

44
Премахнати са "кални точки" в зони за платено паркиране в районите "Триадица", "Лозенец" и "Възраждане"

Центърът за градска мобилност (ЦГМ) съобщи за отстраняването на „кални точки“ в зони за платено паркиране в райони като „Триадица“ – около блокове 18 и 18А в кв. „Иван Вазов“, „Лозенец“ – на бул. „Черни връх“ в района на ул. „Карамашев“, и „Възраждане“ – между блокове 1 и 339 на ул. „Димитър Петков“.

Скоро ще бъдат обновени и участък на ул. „Мала планина“ – паркингът между ул. „Драгалевска“ и близкия трафопост в „Лозенец“. В допълнение, ремонтни дейности се провеждат на южния тротоар на ул. „Оборище“ между ул. „Черковна“ и ул. „Буная“, информираха от ЦГМ.

Тези строителни работи са част от програма за подобряване на градската среда, финансирана с приходите от платените винетни стикери на жителите на зоните за почасово паркиране. ЦГМ продължава да инвестира 30% от тези средства обратно в района, със специално внимание на премахването на нерегламентирани и занемарени терени, които често се използват за паркиране.

Реконструкцията стартира на 23 юни, а местата бяха определени съвместно с районните кметове. Очаква се до края на годината да бъдат обновени над 12 нови „кални точки“.

Работата по хоризонталната маркировка в сините и зелените зони също продължава, съобщават от ЦГМ.

Според Цветомир Петров, председател на Столичния общински съвет (СОС), основен приоритет е изготвянето на организирани и систематични решения за премахване на т.нар. „кални точки“ посредством засилване на сътрудничеството с районните администрации и целевото финансиране за подобряването им. В интервю за БТА в началото на годината той отбеляза, че към момента се работи на парче, което е полезно, но не предлага дългосрочно решение на проблема.

През януари Столична община обяви, че за 2024 година е предвидено облагородяването и озеленяването на 34 обекта в 18 столични района с обща площ около 16 хиляди квадратни метра. Проектите са на стойност около 1,573 млн. лв. Създадени са над 500 нови паркоместа и са извършени озеленителни и други работи (засаждане на храсти и дървета) на площ около 8000 кв. метра. Зам.-кметът по направление „Зелена система, екология и земеползване” Надежда Бобчева подчерта, че важна задача на Столичната община е не само разширяването на зелената система в София, но и подобряването на качеството на въздуха. „Тези „кални точки“ – неуредените пространства, не само че не са привлекателни визуално и замърсяват автомобилите, но също така допринасят за замърсяването на въздуха”, добави тя.