През нощта няколко десетки израелци се срещнаха пред военна база на Израел, разположена на окупирания Западен бряг. Част от тях нападнаха охранителните сили и повредиха военни превозни средства, според информация от израелската армия, цитирана от Франс прес.
Местни медии съобщават, че заселници са отправили обвинения към командирa на военната база „Бинямин“ в централна част на Западния бряг, наричайки го „предател“.
Командирът на базата бил сред войниците, които били атакувани в нощта на петък срещу събота, след като се опитали да спрат заселниците, насочили се към палестинското село Кафр Малек. Според палестинските власти, миналата сряда там са били убити трима палестинци.
В ранните часове на събота бяха задържани шестима израелци за участието в насилието. Местните медии съобщават, че заселниците отново атакували военната база през тази нощ като отговор на арестите.
„Десетки израелци се събраха, а някои от тях нападнаха охранителните сили, използвайки сълзотворен газ и извършвайки вандалски действия спрямо военни автомобили,“ заяви армията в официално изявление.
„Армията, полицията и граничната охрана се намесиха, за да разпръснат тълпите,“ добавят от изявлението, уточнявайки, че един гражданин е пострадал при сблъсъците.
След няколко часа армията уточни, че „израелски граждани са извършили умишлен палеж и вандализъм срещу съоръжения на охранителните сили, предназначени за предотвратяване на терористични атаки в района на регионалната база ‘Бенямин’.
Израелският министър на външните работи Гидеон Саар остро осъди насилието срещу армията и охранителните сили, подчертавайки, че „нападателите трябва да понесат строгото наказание“.
Крайно десният финансов министър Бецалел Смотрич, поддържащ заселването и анексирането на Западния бряг, осъди „насилието срещу израелските военнослужещи и полицаи, както и щетите по имуществото“, добавяйки, че е „пресечена червена линия“.
В същото време, в северната част на ивицата Газа е починал войник с гражданство на Великобритания и Израел. 20-годишният военнослужещ е загинал при експлозия, съобщава вестник „Таймс ъф Израел“.