Начало Водещи 80 държави подкрепиха декларация срещу войната в Украйна

80 държави подкрепиха декларация срещу войната в Украйна

99
Срещата за Украйна в Швейцария
Срещата за Украйна в Швейцария

Войната на Русия в Украйна причинява „широкомащабно човешко страдание и разрушение“, но пътят към мир изисква участието на всички страни, се казва в заключителното комюнике на двудневната украинска среща на върха в Швейцария, предаде Ройтерс.

„Продължаващата война на Руската федерация срещу Украйна създава рискове и кризи с глобални последици“, се казва в декларацията.

Документът на мирната среща на върха за Украйна в Швейцария не е подкрепен от всички участващи държави, предаде ДПА.

Според списък, публикуван днес от швейцарските домакини в края на двудневното събитие, декларацията е одобрена от 80 от общо 93 участващи държави.

Сред страните, които не подкрепиха декларацията, са шест държави от групата Г-20: Бразилия, Мексико, Саудитска Арабия, Южна Африка, Индия и Индонезия.

Армения, Бахрейн, Тайланд, Либия, Обединените арабски емирства, Колумбия и Ватикана също не подкрепиха документа, посочва ДПА.

Участниците на международния форум за мир в Украйна разговаряха как да се решат въпросите, свързани с ядрената безопасност, обмена на затворници и износа на храни от нападнатата държава, възникнали в следствие на руската инвазия, предаде Асошиейтед прес.

Представители на Русия нямаше в срещата. Мнозина се надяват, че в определен момент тя също ще вземе участие, но казват, че тя трябва да се съгласи да зачита териториалната цялост на Украйна.

„Ако обърнем курса, към световна система, в която водещият принцип е „правото на силата“, независимостта, на която се радваме днес като свободни страни, ще бъде изложена на сериозен риск“, заяви ирландският премиер Саймън Харис във втория ден на форума, когато се изказват участващите в срещата лидери. „Това е екзистенциален проблем“, добави Харис.

Анализатори смятат, че двудневната конференция вероятно няма да има конкретно въздействие за прекратяване на войната, тъй като страната, която я води – Русия – не е поканена. Ключовият ѝ съюзник Китай, която също не взе участие, както и Бразилия, която присъства в качество на наблюдател, съвместно се опитват да очертаят алтернативни пътища към постигането на мир.

Срещата също така се опита да върне вниманието към войната в Украйна в момент, когато конфликтът в Газа, националните избори и други проблеми привличат вниманието на света, коментира АП.

Очаква се трите теми – ядрена безопасност, продоволствена сигурност и обмена на затворници – да бъдат включени в заключителното изявление от срещата. Италианската министър-председателка Джорджа Мелони заяви, че те представляват „минимални условия“ за преговори с Русия, намеквайки за това, че много други въпроси, по които няма съгласие между Киев и Москва, ще бъдат по-трудни за преодоляване.