Денят на Победата е празник по случай победата на Съюзниците над Нацистка Германия през Втората световна война. Празникът се отбелязва на 8 май, денят на капитулацията на Германия през 1945 г. На този ден празнуват бившите Съюзници в Западна Европа и САЩ, но без Русия и повечето бивши републики на СССР, където денят се отбелязва на 9 май.
На 8 септември 1944 г. България, която дотогава е била част от силите на Оста, обявява война на Нацистка Германия. Така до края на войната Българската армия се сражава срещу германците в състава на Трети украински фронт. Въпреки участието на страната в операциите срещу Третия райх, на България не е признат статут на съвоюваща държава и тя е третирана като победена страна.
Макар че в Народна република България 9 май не е официален празник, този ден се отбелязва тържествено, като повсеместно се поднасят цветя и венци на паметниците на загинали български и съветски войници, участници в бойните групи (1941 – 44) на БКП и партизани, организират се и други тържествени мероприятия.
След 10 ноември 1989 г. в България се прекратява организирането на официални тържествени мероприятия по случай Деня на победата. На този ден започва да се отбелязва Деня на Европа, посветен на мира и обединението. В България, както и в ЕС, Денят на победата започва да се отбелязва на 8 май.
Въпреки това, всяка година русофили, евроскептици и левичари в цялата страна продължават да празнуват на 9 май.
Държавите победители във Втората световна война през 1945 година отбелязват днес с празнични прояви 80-ата годишнина от края ѝ на обявения за Ден на победата в Европа.
На континента са планирани серия възпоменателни събития. На днешния 8 май е подписан Актът за безусловна капитулация на нацистка Германия, победена от съюзническите сили.
Великобритания ще отбележи деня с литургия в Уестминстърското абатство и грандиозен концерт в столицата Лондон. Специално в чест на Деня на Европа традиционните британски пъбове ще работят до по-късно от обичайното, уточнява ДПА.
„Всички трябва да се съберем и да почетем саможертвата на военното поколение, която никога не трябва да бъде забравяна“, заяви по повода министър-председателят на Великобритания Киър Стармър.
В понеделник в Лондон се състоя военен парад, който бе приет от британския крал Чарлз Трети. Бяха припомнени паметни цитати на британския премиер по време на Втората световна война – Уинстън Чърчил. Освен това крал Чарлз прие военни ветерани на чай в Бъкингамския дворец.
Париж ще отбележи годишнината с традиционно полагане на венци на Гроба на незнайния воин при Триумфалната арка във френската столица от страна на президента на Франция Еманюел Макрон. Военен парад е планиран по централния булевард „Шан-з-елизе“. Паради са организирани и на други места в Европа, допълва ДПА.
Очаква се Германия също да отбележи днешната годишнина по повод падането на нацисткия режим. Планирана е церемония в Бундестага – долната камара на германския парламент, обръща внимание ДПА. Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер е подготвил реч за уроците на историята, оповести канцеларията му.
Правителството на американския президент Доналд Тръмп не е обявило изрично дали и какви чествания ще има днес, обръща внимание ДПА. САЩ, които продължават бойните действия срещу Япония и след 8 май 1945 г., изиграват решаваща роля за победата на съюзническите сили над нацистка Германия при десанта в Нормандия през 1944 г.
Източник: БТА