Парижкият архиепископ Лоран Юлрик, който държеше жезъл, издялан от обгорели от пожара греди, даде начало на церемонията по откриването на реставрирания „Нотр Дам“ с три звучни потропвания по портите на катедралата, предаде Франс прес.
„Ние преоткрихме какво могат великите нации – да постигат невъзможното“, каза френският президент Еманюел Макрон на церемонията в катедралата, която беше възстановена за 5 години, след като беше опустошена от пожар през април 2019 г. Той говори за волята, за надеждата, за едно невиждано братско сплотяване на хората, за да бъде възстановен храмът.
Макрон изрази „благодарността на френската нация“ за реконструкцията на „Нотр Дам“.
„Трябва да пазим като съкровище този урок, който показа нашата крехкост, смирение и решителност, и никога да не забравяме колко много е важен всеки човек и колко много величието на тази катедрала е неразривно свързано с работата на всички“, заключи Еманюел Макрон.
Преди това той посрещна държавни и правителствени ръководители, знаменитости и духовници. С особено внимание се следеше новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп, Володимир Зеленски, британският принц Уилям и др. Преди церемонията в Елисейския дворец се проведе тристранна среща Тръмп – Макрон – Зеленски. Украинският президент беше посрещнат с аплодисменти от поканените гости за бляскавата церемония.
На церемонията присъства и българският държавен глава Румен Радев заедно със съпругата си. Общо 40 правителствени и държавни ръководители се стекоха във френската столица.
На грандиозната церемония по официалното отваряне на реставрираната катедрала присъстват 1500 високопоставени гости, отбелязва Асошиейтед прес.
По време на церемонията архиепископът на Париж благодари на Макрон за спазеното обещание да бъде възстановен храмът за 5 години и на меценатите и над 340 000-те донори, помогнали това да се случи, предаде „Франс 24“. Специални благодарности имаше и за пожарникарите, гасили пожара преди 5 години. Прочетено беше и послание от папа Франциск, който призова достъпът до храма да остане безплатен.
След откриването, Макрон даде официална вечеря за гостите. Заради лошото време в Париж концертът, с който приключи церемонията, беше излъчен на запис.
В записа на концерта, направен пред катедралата снощи, участваха филхармоничният оркестър на „Радио Франс“, дирижиран от венецуелският диригент Густаво Дудамел, китайският пианист Лан Лан, южноафриканското сопрано Прити Йенде, тримата изпълнители Клара Лусиани, Виане и Гару, които са много популярни във Франция, френско-бенинската певица Анжелик Киджо, ливанската певица Хиба Тауаджи, френската оперна прима Жюли Фюш, американският челист от китайски произход Йо-Йо Ма, който е роден в Париж, американският рапър Фарел Уилямс и др.
В храма снощи за първи път от 5 години насам отекна и органът, който беше пощаден от пожара през 2019 г.
За президента Макрон, който се застъпи за амбициозния петгодишен график на реставрацията, това е рядък момент на единство на фона на дълбоката вътрешнополитическа криза във Франция и заплахите, пред които е изправено президентското му наследство. Церемонията се превърна в значимо дипломатическо събитие, коментира АП.
Освен това реставрираната катедрала отваря врати във времена на глобални вълнения, когато в Украйна и Близкия изток се водят войни. На фона на това разделение възкръсването на катедралата се превръща в рядък символ на устойчивост и единство.
„Нотр Дам“ не е просто френски паметник – тя е великолепен знак на надеждата“, каза управителят на катедралата Оливие Рибадо Дюма. „Това, което изглеждаше невъзможно, стана реалност“, допълни той.
Събирането на световните лидери в Париж отразява значението на катедралата като светилище на общото наследство и напомняне за непреходната сила на вярата. Украинският пастор Андрий Морквас, който присъства на първата си меса в „Нотр Дам“ от повече от десетилетие, намери надежда във възраждането на катедралата. „Бог е могъщ, Той може да промени нещата“, каза Морквас.
Тържеството приключи със запис на двучасов концерт
Церемонията приключи снощи с излъчването по телевизия „Франс 2“ на двучасов концерт с участието на редица френски и международни изпълнителни, пеещи в разнородни стилове.
Спектакълът беше предварително записан вечерта на 6 декември и в нощта на 6 срещу 7 декември. По време на записа музикантите пяха в и пред катедралата. Първоначално идеята беше концертът да е на живо на площада пред храма на 7 декември вечерта в края на церемонията по откриването на възстановената катедрала, но прогнозите за буря, връхлетяла Франция вчера, наложи промяна в плановете, съобщава Бе Еф Ем Те Ве.
Концертът беше открит от квебекската поп и мюзикъл звезда Гару, който изпълни „Времето на катедралите“ – централна музикална композиция в мюзикъла „Парижката Света Богородица“, акомпаниран от Филхармоничния оркестър на „Радио Франс“, дирижиран от венецуелския диригент Густаво Дудамел. После френският изпълнител и актьор Виане изпълни химна на Ленард Коев „Алелуя“, чийто текст беше преведен на френски. Виане акомпанираше изпълнението си с електрическа китара, съпровождан отново от Оркестъра на „Радио Франс“. След това младата френска поп дива Клара Лусиани изпълни хита на Шарл Трене от 1941 г. „Парижки романс“.
След нея в концерта се включи френската китоактриса Марийон Котияр, която рецитира стихотворението на Виктор Юго „Мостът“ на фона на музикално изпълнение на френско-американския челист Йо-Йо Ма, който е роден в Париж. Последва я комедиантът Ерик Рюф с рецитация на „Селянинът от Париж“ на Луи Арагон.
Виртуозният китайски пианист Лан Лан изпълни „Концерт номер 2“ на Сен-Санс, преди шведският цигулар Даниел Лозакович да изсвири „Ария“ от „Сюита номер 3“ на Бах.
Последва изпълнение на американския рапър и продуцент Фарел Уилямс, превърнал се в международна поп звезда и в дизайнер за „Луи Вюитон“. Той изпя феноменалния си хит „Щастлив“ заедно с 70-членен госпъл хор.
Концертът включваше и изпълнения на християнски химни като „Аве Мария“ във варианта на Шуберт, изпята от ливанската певица Хиба Тауаджи и „Изумителна благодат“, изпълнена от южноафриканското сопрано Прити Йенде. Френската певица от бенински произход Анджелик Киджо изпя „Джерусалема“, химн в прослава на Йерусалим, чийто текст е на езика на зулусите и който се превърна в популярно танцувално парче преди няколко години.
Преди концерта Прити Йенде и Лан Лан споделиха, че за тях е голяма чест да бъдат поканени да участват в проявата по повод откриването на реставрираната катедрала, предаде Франс прес. Йенде и Лан са участвали и на коронацията на британския крал Чарлз Трети. Йенде често пъти се изявява на парижките оперни сцени, докато Лан преди пет години участва в първия концерт за набиране на средства за възстановяване на „Нотр Дам“, организиран броени дни след опустошителния пожар.
Фарел Уилям пък разказа, че за него е било много вълнуващо и донякъде шантаво да записва изпълнението си за концерта посред нощ, когато въпреки късния час минувачи са го разпознали и са се събрали да го слушат.
Източници: БТА, БНТ