Начало Свят 47 години в Космоса: Къде стигна песента “Излел е Дельо хайдутин” на...

47 години в Космоса: Къде стигна песента “Излел е Дельо хайдутин” на борда на „Вояджър 1“

394
Вояджър 1
Снимка: NASA/JPL

През последните 47 години, песента „Излел е Дельо хайдутин“ е пътувала в Космоса на борда на сондите „Вояджър 1“ и „Вояджър 2“, заедно с послания към извънземни цивилизации.

Най-скоро NASA съобщи, че успешно възстанови контакта с едно от устройствата след прекъсване на връзката заради технически проблеми.

В момента сондата е на около 25 милиарда километра от Земята, като това е най-отдалеченият обект, създаден на Земята, който е в космоса.

„Вояджър“ работи извън хелиосферата – сферата от магнитни полета и частици на Слънцето, простираща се зад орбитата на Плутон. Оттам сондата извлича образци от междузвездния простор и праща информация обратно към Земята. Данните пътуват около 24 часа до нас.

„Вояджър 1“ вече използва радиопредавателя си, който не е бил в употреба от 1981 г., за да поддържа контакт с екипа на Земята, докато специалистите работят по отстраняването на проблемите на борда.

Дискът на Вояджър 1
Снимка: NASA/JPL-Caltech

Изстрелян през 5 септември 1977 година, космическият апарат вече е морално и технически остарял. Това наложи екипът постепенно изключването на различни компоненти от него, за да се спести енергия и да бъдат предоставяни уникални научни данни.

Иногда инженерите изпращат команди към „Вояджър 1“, за да активират някои от неговите нагреватели и да поддържат работоспособността на компонентите, засегнати от радиация през годините, каза Брус Уагонър, мениджър на мисията на Вояджър.

Радиацията е повлияла на работата на компонентите и

утежнява използването на топлинни източници, за да се коригират тези щети, обясни специалистът.

Съобщенията се предават на „Вояджър“ от центъра за мисии в лабораторията за реактивни двигатели на NASA в Пасадена, Калифорния, чрез Deep Space Network.

Системата от радиоантени на Земята подпомага агенцията в комуникацията с „Вояджър 1“ и неговия близнак „Вояджър 2“, както и с други космически апарати, изследващи нашата слънчева система.

След това, „Вояджър 1“ изпраща обратно инженерни данни, доказвайки как реагира на командите. Този процес отнема около 23 часа, за да бъде изпратено едно съобщение в една посока.

На апаратите „Вояджър“ 1 и 2 има диск, който съдържа избрани записи.

Съдържанието на диска е подбрано от специална комисия на NASA, ръководена от Карл Сейгън – пионер в науката за космоса. Д-р Сейгън и неговите колеги са подбрали 115 изображения и звукови записи от Земята – включително звуци от морето, вятъра, гръмотевици, птици, китове и други животни.

Също така, добавени са музикални пиеси от различни култури и епохи, като и изпълнението на

„Излел е Дельо хайдутин“ от великата Валя Балканска.

На диска са записани и поздрави на петдесет и пет езика. Включени са и послания от американския президент тогава – Джими Картър, както и от генералния секретар на ООН Курт Валдхайм.

Всяка плоча е опакована в защитна алуминиева обвивка. Върху повърхността на диска има и графични елементи, които обясняват произхода на космическия апарат и инструкции за възпроизвеждане на записа.

115-те изображения са кодирани аналогично. Останалата част от записа е аудио, предназначено за възпроизвеждане при 16-2/3 оборота в минута. Той съдържа приветствия на различни езици, започващо с акадски, говорим преди около шест хиляди години в Шумер, и завършващо със съвременен китайски диалект.

Според учените и инженерите от NASA са необходими около 40 000 години, преди двете сонди да достигнат друга планетна система.