Начало Водещи 134 години от героичната победа при Сливница: Как България утвърди Съединението

134 години от героичната победа при Сливница: Как България утвърди Съединението

54
134 години от героичната победа при Сливница: Как България утвърди Съединението
Битката при сливница

Днес се навършват 134 години от победата на българската армия над сърбите при Сливница. Тази победа подпечатва акта на Съединението на северна и южна България на 6 септември 1885 г.

Тогава далеч по-организираната сръбска армия, виждаща заплаха от една обединена и силна България, напада в гръб българската армия, която в този момент е струпана на турската граница, очакваща нападение от Турция. С небивал героизъм, младата българска войска, водена от княз Александър Батенберг, успява да се предислоцира и да разгроми сърбите след 300 километра преход от югоизточната до западната граница на България.

На 7 ноември 1885 година се състои битката при Сливница. Това е голямото сражение по време на Сръбско-българска война, водено в района на град Сливница и село Алдомировци, местностите Три уши и Мека црев.

Фронтовата линия при Сливница е разделена на 3 части, а съотношението е 12 000 българи срещу 25 000 сръбски войници. Сутринта на 5 ноември започва решителното Сливнишко сражение. Към 9 часа сутринта сърбите напредват, но батареята на капитан Георги Силянов ги отблъсва бързо без да даде жертви.

Българите започват контраатака при село Мало Малово, както е наредил княз Александър I Батенберг, и скоро сръбските части са принудени да отстъпят. Сражението се води предимно на този фланг, като сърбите извършват постоянни нападения, но без успех.

В битката българската артилерия помага много на пехотната войска, чрез усилен огън, но въпреки това десният български фланг се изтегля до укрепените позиции поради липса на боеприпаси.

Докато битката при Сливница е в разгара си, сръбската Моравска дивизия превзема Брезник и се насочва към левия фланг на българските позиции в Сливница. Шумадийската дивизия се съединява с Дунавската и Дринската при сливнишките позиции.

На левия фланг положението не е толкова добро за българите. Шумадийската и Моравската дивизия настъпват от юг и югозапад. Срещу тила на моравците, чийто щаб се намира в Брезник и които настъпват към Гургулят, са изпратени 1 950 души под командването на капитан Стефан Кисов. Въпреки че в крайна сметка е разбит, българският отряд забавя цялата Моравската дивизия в придвижването ѝ към Сливница, където се решава изхода на войната, и заставя сърбите да отделят два батальона за прикритие от юг.

На 7 ноември, след нови попълнения и в двете страни, сърбите достигат 40 000, а българите 32 000. По обяд българите минават в настъпление.

Отрядът на капитан Коста Паница разбива сръбските войски при Ропот и Комщица и навлиза в Сърбия, като с това с победа приключва битката при Сливница.

Още новини от деня – четете тук