Начало Водещи 13 пъти, в които Илон Мъск се намеси в чуждата политика

13 пъти, в които Илон Мъск се намеси в чуждата политика

54
Илон Мъск
Снимка: БТА

Собственикът на „Екс“ и близък съратник на Доналд Тръмп Илон Мъск просто не може да се сдържи. Когато не спори с републиканците, той обича да прекарва времето си, намесвайки се в делата на задграничните правителства.

Представяме 13 пъти пъти, в които технологичният милиардер започна битка с политици извън Съединените щати:

Великобритания

Това, което започна като градивна връзка между колеги и технологични братя между Илон Мъск и Риши Сунак, бързо се разпадна, след като Киър Стармър наследи Сунак на поста министър-председател на Обединеното кралство. Само няколко седмици след управлението на Лейбъристката партия, Мъск заяви, че „гражданската война в страната е неизбежна“ и нещата от там нататък се влошиха.

Мъск твърди, че Великобритания е „тиранична полицейска държава“; нарече Стармър „two-tier-keir“ (бел.ред.: британски жаргонен термин, отнасящ се до хора с контрастиращи социални класи или начин на живот) заради полицейското управление на крайнодесни протести; предупреди, че Обединеното кралство действа като „типичен Сталин“, като променя правилата за данък върху наследството за фермерите; призова министър-председателят да бъде вкаран в затвора заради реакцията на държавата срещу сексуалната експлоатация на деца; и нарече министъра по сигурността на Стармър „застъпник на изнасилването“.

Стармър вероятно би могъл да получи предупреждение от шотландеца Хумза Юсаф. Бившият първи министър на Шотландия, един от най-видните мюсюлмански политици във Великобритания, беше наречен „супер-супер расист“ от Мъск в отговор на речта на Юсаф относно структурния расизъм в Шотландия.

„Шотландия му даде всичко и въпреки това той ненавижда белите хора“, обвини го Мъск.

Собственикът на „Екс“ дори намери време да се скара с предполагаем съюзник. Миналия уикенд той призова лидерът на Реформаторите в Обединеното кралство Найджъл Фарадж, главен поддръжник на Тръмп, да освободи поста на лидер на дясната британска партия „Реформирай Обединеното кралство“.

„Партията „Реформирай Обединеното кралство“ се нуждае от нов лидер. Фараж не притежава това, което се изисква“, написа Мъск в своята социална платформа „Екс“.

Въпреки това, Фараж настоява, че все още могат да бъдат приятели.

Германия

Нищо не успокоява предизборната кампания така, както постовете на Мъск.
Следващия месец германците трябва да гласуват, а технологичният милиардер предизвика голямо предизборно вълнение, като подкрепи крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, твърдейки, че само тя „може да спаси Германия“. Това предизвика критика от страна на действащия канцлер Олаф Шолц, който заяви, че така ценената от Мъск свобода на словото означава, че „всеки може за казва неща, които не са правилни и не съдържат добри политически съвети“.

Фаворитът за спечелване на изборите Фридрих Мерц също се заяде с Мъск, наричайки коментарите му „натрапчиви и самонадеяни“.

Сега Мъск планира дискусия на своята платформа „Екс“ с Алис Вайдел, кандидатът на „Алтернатива за Германия“ за канцлер.

Украйна

Определено напълно обмисленият план на Мъск за разрешаване на войната в Украйна получи … смесен прием. През октомври 2022 г. той използва анкета в „Екс“ за да агитира случайни потребители относно вероятността за провеждане на избори в окупираните от Русия региони на страната.

Украинският президент Володимир Зеленски не беше впечатлен, като отговори саркастично – също с анкета дали хората предпочитат Мъск, който подкрепя Русия,  или собствената си страна Украйна. А телефонният разговор между Тръмп и Зеленски след изборите в САЩ, в който се включи и Мъск изглежда е бил неловък.

Канада

Една прогноза на Мъск се оказа вярна. През миналия ноември той прогнозира, че канадският премиер Джъстин Трюдо „ще си отиде на предстоящите избори“. Оказва се, че Трюдо дори няма да стигне до изборния ден. Той подаде оставка като премиер в понеделник след повече от девет години на власт.

Мъск нямаше как да го пропусне и нарече напускащия лидер на Канада „непоносим инструмент“, след като той нарече преизбирането на Тръмп „препятствие за правата на жените“.

Австралия

Дори политиците в другия край на света не могат да избягат от забележките на Мъск, въпреки че поне те бяха в области, по които един технологичен предприемач има поглед.

Мъск нападна плановете за забрана на достъпа на деца до социалните медийни платформи, като ги нарече „назадничав начин за контрол на достъпа до интернет“ и нарече австралийското правителство „фашисти“ заради прокарването на законодателство, целящо да регулира дезинформацията в социалните медии.

Правителството на Австралия отхвърли критиките му. Един министър заяви, че тяхната работа не е да „измислят политика за социални медии, за да угодят на Илон Мъск“.

Бразилия

Бразилия отиде по-далеч от Австралия и миналата година временно блокира изцяло социалната мрежа „Екс“ на Мъск, след като той отказа да забрани акаунти, които разпространяваха дезинформация за бразилските президентски избори през 2022 г.

Като отмъщение, Мъск уволни бразилския персонал на „Екс“ и затвори местния офис на фирмата, въпреки че забраната беше вдигната, след като „Екс“ плати 3,8 милиона паунда глоби (джобни пари за най-богатия човек в света) и блокира въпросните акаунти.

Официално одобрен „Екс“ акаунт все още съществува, за да документира „незаконни директиви, издадени от Александър де Мораес“, съдията, който нареди спирането на социалните мрежи. Мъск публикува мемета на де Мораес като злодеят от Хари Потър Волдемор и дори го сравни с Дарт Вейдър.

Ирландия/Северна Ирландия

Безгрижно навлизайки в един от най-чувствителните конфликти на нашето съвремие, Мъск се подигра на Ирландската републиканска армия (IRA), наричайки я „страшна като плюшена играчка“.

Той също така похвали антиимиграционния митинг в Дъблин, като заяви: „Хората на Ирландия отстояват себе си!“

Румъния

Отменените президентски избори в Румъния, заради „агресивни” хибридни атаки от Русия си навлякоха гнева на Мъск.

„Как един съдия може да отмени избори и да не бъде смятан за диктатор?“ – възмути се той.

Новият шеф на Мъск Доналд Тръмп със сигурност никога не би се заяждал с нещо толкова свято като изборите.

Дания/Гренландия

Тръмп от години изразява интерес към придобиването на датската отвъдморска територия Гренландия, която той нарича „абсолютна необходимост“ за американската сигурност.

Датският премиер Мете Фредериксен, разбираемо, никак не е фен на тази идея. Във вторник, когато синът на Тръмп Доналд младши посети острова, тя заяви, че „Гренландия принадлежи на гренландците“.

Мъск изказа своето мнение чрез като написа: „Ако хората от Гренландия искат да бъдат част от Америка, което се надявам да направят, те ще бъдат добре дошли!“

Нидерландия

Предпочитанието на Мъск да общува с твърдо десни фигури стана ясно още веднъж по време на разговора му с Герт Вилдерс, нидерландският политик, който отдавна води кампания срещу исляма и миграцията.

Собственикът на „Екс“ подчерта ниската раждаемост в страната и предсказа, че „холандската нация ще измре от собствената си ръка“.

С цели 12 биологични деца Мъск би трябвало  да има много полезни съвети за скромните холандци.

Венецуела

Левият президент на Венецуела Николас Мадуро забрани платформата „Екс“ за 10 дни  миналия август, след като се скара с Мъск. Собственикът на „Екс“ нарече Мадуро „диктатор“ и „клоун“ и го обвини в „голяма изборна измама“. Честно казано, последната част е и оценката на настоящата администрация на САЩ.

Финландия

В близкото минало Мъск се подигра на тогавашния финландски премиер Сана Марин за посещението ѝ в нощен клуб в края на 2021 г., след като е била контактна с човек, заразен с Covid-19. Той публикува меме, което включваше снимка на двама души в нощен клуб с надпис: „И така, с какво си изкарваш прехраната? Аз съм министър-председател на Финландия“.

ЕС

Сякаш преследването на една държава наведнъж не е  достатъчно предизвикателство, та Мъск реши да се скара и с целия Европейски съюз.

Още през октомври той влезе в онлайн спор с напускащия вицепрезидент на Европейската комисия Вера Йоурова, наричайки я „олицетворение на баналното, бюрократично зло“. Това се случи, след като тя го нарече „промоутър на злото“ на фона на множество регулаторни битки за „Екс“.

Мъск атакува и новоназначената Европейска комисия като я определи като „недемократична“ и „посъветва“ Европейският парламент да  „не  отстъпва правомощията си“ на нея.

Илон Мъск е личност с изключително противоречива репутация, заради уникалната си комбинация от визионерско мислене, иновативни проекти, но и често провокативно поведение.  След победата на Тръмп на президентските избори в САЩ, той все повече се намесва в европейската и световна политика – нещо изключително неприемливо в дипломатическите отношения, особено между съюзници. А влиянието на Мъск никак не е без значение.

*Източник: „Политико“.

Още международни новини – четете тук