На 12 април се отбелязва Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Авиацията представлява теорията и практиката на полетите на летателни апарати във въздушната атмосфера, както и общото именуване на свързаните с тях дейности.
Космонавтиката включва изследванията на космическото пространство с използване на автоматични и пилотирани космически апарати.
Значителен принос в развитието на авиацията направи германският учен Ото Лилиентал, който създаде и изпробва няколко планера между 1891 и 1896 г. На 17 декември 1903 г. братята Райт извършват първият успешен полет със самолет, работещ с вътрешно горене и авиогориво.
Терминът „космонавтика“ бил въведен от Г. Е. Лангемак. Практическото изследване на космоса започва на 4 октомври 1957 г. с пускането на първия изкуствен спътник на Земята в Съветския съюз. Пилотираната космонавтика започва с полета на съветският космонавт Юрий Гагарин на 12 април 1961 г.
64 години от излитането на първия космонавт Юрий Гагарин
Днес се навършват 64 години от излитането на първия пилотиран космически кораб с космонавта Юрий Гагарин на борда.
Юрий Алексеевич Гагарин е съветски офицер, полковник, военен пилот и космонавт, бил първият човек, който извърши космически полет в историята.
Полетът се е състоял на 12 април 1961 година с космическия кораб „Восток 1“, който е направил пълна обиколка около Земята.
След успешния космически полет Гагарин придобива световна известност и получава много отличия, сред които Герой на Съветския съюз – най-високата награда в СССР. След полета с „Восток 1“ той е резервен член на екипажа на „Союз 1“, който катастрофира при кацане. През по-късни години той става заместник-директор на Центъра за подготовка на космонавти в Москва, който по-късно е наименуван на негово име.
Гагарин загива в катастрофа с пилотиран от него самолет през 1968 година.