Начало Водещи Ще станат ли Черна гора и Албания следващите членки на ЕС? Еврокомисар...

Ще станат ли Черна гора и Албания следващите членки на ЕС? Еврокомисар Марта Кос с обнадеждаващи думи

39
Марта Коси премиера на България Росен Желязков.
Снимка: БТА

Разширяването на Европейския съюз е един от най-важните приоритети на настоящата Европейска комисия, заяви еврокомисарят по въпросите на разширяването на ЕС Марта Кос в сградата на Министерския съвет след среща с премиера на България Росен Желязков. Кос е на работно посещение в България.

Марта Кос благодари на България за подкрепата и активното ни ангажиране в процесите в Югоизточна Европа. Тя каза, че с премиера Желязков са провели много продуктивна дискусия за настоящите предизвикателства пред ЕС и подчерта, че разширяването на ЕС е един от най-важните приоритети на настоящата ЕК.

„Заради политическите обстоятелства днес повече от всякога трябва да завършим обединяването на Европа, за да осигурим устойчив мир и сигурност на континента. Разширяването е най-стратегическият политически и инструмент и той е в общ интерес на всички държави членки“, каза еврокомисарят.

Тя благодари на България за подкрепата за визията за бъдещето на ЕС, включвайки в нея Западните Балкани, но и Украйна и Молдова, а дори и Исландия, която да се върне в ЕС.

„Светът ни се промени из основи през последните няколко месеца“ каза Кос. „За първи път в историята на ЕС преговаряме със страна, която е във война“, отбеляза еврокомисарят.

По думите й това, което предлага ЕС, е само положително.

‘То носи не само икономическа сила, не само демократични институции и правна сигурност, но най-вече принадлежност към общност с общи ценности’, посочи Кос.

Еврокомисарят каза, че Исландия възнамерява да проведе референдум за възобновяване на преговорите за присъединяване. В Норвегия обществените нагласи към ЕС са най-високите за последните 25 години. Миналата седмица Швейцария за първи път присъства на среща на финансовите министри на ЕС, каза още Кос и добави, че с Канада се изгражда специално партньорство.

„През последните 15 години ЕС твърде често беше поглъщан от себе си. Дълговата криза, предизвикателствата на миграцията, напускането на ЕС от важен член (Великобритания – бел.ред.), последиците от пандемията и безпрецедентната енергийна криза“, изброи Марта Кос.

Според нея сегашното поколение европейски лидери разбира, че обединението на континента е от съществено значение за гарантиране на мира, свободата, сигурността и просперитета на всички европейци.

Марта Кос посочи, че разширяването на ЕС в Западните Балкани отнема вече твърде много време, но подчерта, че ЕК се стреми да ускори и опрости преговорите.

„За наша радост държавите кандидати използват възможностите, като Черна гора и Албания, и ако продължат, ще бъдат готови за членство още в мандата на тази ЕК“, прогнозира еврокомисарят.

И изрази надежда, че останалите държави в региона ще бъдат вдъхновени и окуражени от това.

„ЕК се стреми да ускори и опрости преговорите за разширяване, но паралелно работи и за ускоряване на поетапното интегриране в единния пазар и на дадени европейски политики“, каза Марта Кос.

По думите й основният двигател е т.нар. План за растеж на Западните Балкани, който дава финансови стимули за важни реформи.

„Има огромни възможности за бизнес в региона, за туризъм, за свързаност, особено ако регионалното сътрудничество бъде направено както трябва“, каза Кос.

Тя даде като пример т. нар. зелени линии в Западните Балкани, чието пълно прилагане ще помогне да се намали чакането на границите с 50 до 70%, което ще бъде особено важно за бизнеса, който иска да инвестира по-близо до дома.

„Включваме държавите-кандидати в етапа на интеграция в основни инициативи на ЕК като Стратегията за конкурентоспособност, Бялата книга за отбрана, Стратегията за вътрешна сигурност в ЕС“, каза Кос.

Според нея този процес е полезен и за България и за нейната икономика, тъй като ще насърчи търговията и ще подобри възможностите за инвестиции, както и ще подобри достъпа до Централна Европа.

Марта Кос изтъкна, че европейската интеграция преди всичко ще доведе до стабилност и сигурност в региона, защото светът днес се променя много бързо и във времена на нови глобални предизвикателства за сигурността ни, можем да защитаваме нашата свобода, сигурност и просперитет, само ако съседите ни са с нас.

„За да бъдем успешни в това е необходима нагласа, която да преодолее болката от миналото и да погледне към възможностите на бъдещето“, каза още еврокомисарят по разширяването.

В бъдеще Европейският съюз (ЕС) вероятно ще бъде единственият остров на ценности и демокрация в света“ заяви тя.

Марта Кос отбеляза, че социологическите проучванията показват, че повечето европейци очакват ЕС да поеме отговорност за собствената си сигурност.

Българският премиер Росен Желязков заяви, че днес, когато Европа е изправена пред много изпитания, военни конфликти, хибридни заплахи, миграционен натиск и енергийна несигурност интегрирането на Западните Балкани, е не просто възможност, но и отговорност с особено значение за България и българското правителство.

„Интеграцията на тези страни ще направи ЕС по-силен, по-устойчив и по-близък до гражданите си“, каза Желязков.

По думите на премиера безспорен факт е, че като страна член на ЕС, но и като балканска държава, България винаги е подхождала с особена грижа и висока степен на отговорност към усилията за пълноценна и пълноправна европейска интеграция на страните от Западните Балкани.

„Ние не просто сме подкрепяли и подкрепяме, не просто ще подкрепяме този процес, ние го считаме като част от нашата стратегическа визия за стабилен, проспериращ и обединен европейски континент,“ заяви Желязков.

„Историята на културна и демографска близост със страните от района ни дават увереност и уникална възможност да бъдем не просто посредници между Западните Балкани и ЕС, но и движеща сила на този процес, както и негов застъпник“, каза премиерът.

Той изтъкна, че България познава обществата на страните от региона, споделя техните надежди, знае техните очаквания и най-важното вярва, че европейската перспектива е най-добрият път за тяхното устойчиво развитие.

„По време на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г., правителството на България, постави темата за Западните Балкани като абсолютен приоритет в дневния ред на съюза. Подчертахме още тогава, че подкрепяме европейски път на всяка страна от Западните Балкани, ръководена от принципите на индивидуалния подход и постигнатия напредък. Вярваме, че ангажираността към реформите трябва да бъде двустранна – от срана на кандидатите, но и от страна на ЕС. Необходима е предвидимост, честност, яснота и диалог“, каза Росен Желязков.

Още новини от деня – четете тук