Начало Свят Ще се превърнат ли две доживотни присъди за убийството на две жени...

Ще се превърнат ли две доживотни присъди за убийството на две жени в решаващ фактор в борбата срещу насилието в Италия

49
Ще се превърнат ли две доживотни присъди за убийството на две жени в решаващ фактор в борбата срещу насилието в Италия

Филипо Турета, 22-годишен итaлианец, бе осъден на доживотен затвор за убийството на студентката Джулия Чекетин, когато и двамата бяха на 22 години. Инцидентът, който е шокирал Италия, доведе до протести и искания за по-строго законодателство срещу насилието над жените. Тази информация бе представена от италианските медии като АНСА, „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“ и „Ти Джи 24“, както и в издания като „Кориере дела сера“, „Република“, „Стампа“ и Франс прес.

На 11 ноември 2023 г., Джулия бе убита в колата на Турета след като възникна кавга между тях. Впоследствие стана ясно, че Турета е упражнявал натиск върху Джулия и дори я бил заплашвал със самоубийство. Близките й не осъзнавали тормоза върху нея, което довело до трагични последици.

Според охранителните камери, последните моменти на Джулия показаха нейните опити за бягство, но Турета я принудил да се върне в колата. Тялото й бе намерено седмица по-късно в дерето около езерото Барчис, докато Турета скривал в Лайпциг, Германия.

Аутопсията показа, че Джулия бе загинала от голяма загуба на кръв, причинена от над 75 ножови рани. Тя бе мъртва преди да бъде изхвърлена.

Процесът срещу Турета започна през септември, като стана ясно, че той е действал с жестокост и е бил обсебен от Джулия по болезнен начин, което нанесло психически травми на момичето.

На Международния ден за борба с насилието над жените, прокуратурата поиска доживотен затвор за Турета, което бе одобрено на следващия ден. Семейството на Джулия изрази, че присъдата е справедлива, но не може да върне живота на тяхната дъщеря.

Италия, с жена премиер за първи път, е записала 100 жертви на насилие над жени тази година, 88 от които са извършени от близки. След убийството на Джулия, семейството й създаде фонд за борба с насилието над жените с цел превенция и подкрепа на оцелелите.

Фондацията „Джулия Чекетин“ беше представена на годишнина от откритието на трупа на Джулия. Нейното семейство се надява, че с фондацията ще се увеличи уважението и любовта към жените в обществото.

Хиляди италианци протестират срещу насилието над жените с плакати и изображения на Джулия, като подчертават необходимостта от борба с насилието. Семейството на Джулия призова мъжете в Италия да осъзнаят проблема и да се борят с предразсъдъците.

Сестрата на Джулия, Елена Чекетин, изрази желание за културна революция, за да се преодолее насилието като норма. Политиците също участваха в кампания за противодействие на насилието и подчертаха необходимостта от по-строги закони и по-голяма подкрепа за жертвите.

На Международния ден за борба с насилието, италианският графити майстор постави творба в чест на Джулия и друга жертва на насилие, Жизел Пелико, с цел повдигане на информираността и борбата срещу насилието.