Начало Водещи Ще получат ли софиянци лифтове и лесен достъп до Витоша през 2025г.?

Ще получат ли софиянци лифтове и лесен достъп до Витоша през 2025г.?

24
Симеоновския лифт
Снимка: фейбук/Борис Бонев

Освен за подобряване на текущия достъп с градски транспорт, екипът на Столична община работи и по възстановяване на лифтовете на Витоша. Това написа във фейсбук кметът на София Васил Терзиев. От думите му стана ясно, че от Софийска община ще споделят плановете за действие в рамките на следващите няколко месеца.

Терзиев изразява надежда, че това може да се случи през 2025 г. Дължим го на нашите деца и бъдещи шампиони, посочва той. По думите му победата на Алберт Попов в Световната купа по ски алпийски дисциплини в италианския зимен курорт Мадона ди Кампильо е повод институциите да започнат да работят.

Припомняме, че в началото на миналата година последният работещ лифт на територията на Витоша – Симеоновският, спря да работи. Спирането на съоръжението доведе до размяна на остри нападки и обвинения между основните опоненти в градския парламент – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ-СС .

На свиканото днес от 10.00 часа извънредно заседание общинските съветници от ПП-ДБ-СС и кметът Васил Терзиев очакват да получат обяснения от двамата кметове преди него – Бойко Борисов и Йорданка Фандъкова.

Именно в периода на управлението на Йоданка Фандъкова, кабинковият лифт беше продаден на „Витоша ски“ за 8.3 млн. лв., но фирмата, която го стопанисва съоръжението, се отказа да го поддържа заради липса на резервни части. Така столицата остана без нито една въжена линия към планината, защото и Княжевският, и Драгалевският не работят.

Витоша е защитена природна територия и е най-посещаваният природен обект в България. Това е така, защото посетителите на парка идват не само през лятото, или само през зимата, а през четирите сезона, от сутрин до вечер, че даже и през нощта. Витоша се посещава 365 дни в годината и 24 часа всеки ден. Проучванията сочат, че даже през зимата най-големият брой туристи са пешеходните туристи.

Що се отнася до ски туризма, планът за управление на Природен парк „Витоша” е определил като територии за ски-спорт и туризъм 205 ха, което е повече от пистите в Банско или Боровец. 75% от тях стоят неизползвани, заради липса на влекове и лифтове. Собствениците на съоръжения, нито влагат средства за да работят, нито ги премахват, за да могат да дойдат нови предприемачи.

Големият проблем на София е, че общинското предприятие „Въжени линии” беше приватизирано от „Витоша ски“, което е собственост на офшорки, свързвани с известен столичен банкер. Той няма желание да развива ски спортове на Витоша, защото има интерес да се развива ски бизнесът му в Банско, където е направил огромна инвестиция. Там се впрегнаха чудовищни ресурси и в медийното, и в общественото говорене. В Банско е полезно да се строи, да се ремонтира и да се развива ски-спортът. Във Витоша такова нещо не се случва, защото не става дума за класически курорт. В един курорт като Банско печалбата е главно от хотели, а на Витоша базата е празна, такива няма.

Според бившият директор на Природен парк „Витоша“ Тома Белев по неверен начин се представя и планът за управление на природния парк. Той забранява изграждането на нови ски съоръжения – мотив, който изтъкваха досега от управата на парка, за да оправдаят, че няма годни съоръжения за зимни спортове, които софиянци да използват. В него обаче има специална точка 2.5.3, която се нарича „Подмяна на лифтови съоръжения“. В нея е посочено че се забранява ново строителство на писти и лифтове, но съществуващите опасни и остарели лифтове и влекове могат да се подменят.

Въпреки това обаче, над десетилетие, Столична община, министерствата на околната среда, и на спорта са спрели подмяната на остарелите съоръжения на „Витоша ски“, като по този начин възпрепятстваха развитието на спорта и туризма в планината, разположена толкова близо до българската столица, и даваща възможност за природен туризъм, каквато няма другаде в Европа.