Радвам се, че българите в Унгария показват единство и продължават да ценят страната си, както и българския език и култура. Това подчерта председателят на Народното събрание Наталия Киселова по време на среща с българската общност в Будапеща. Тя е в Унгария, за да участва в Конференцията на председателите на парламентите на страните от Европейския съюз.
Наталия Киселова спомена, че българската общност в Унгария е една от най-старите, установили се извън България. Тя акцентира, че, макар не да е най-голямата, българската диаспора в Унгария е много активна и успешно запазва своя език и култура. Именно тук, в Будапеща, е създаден Българският културен дом през 1914 г., а миналата година беше открит нов Български образователен и културен център.
Убеденa съм, че България дължи много на своите сънародници зад граница, но вие показвате, че с единство и сътрудничество нашата общност може да подпомага държавата ни в грижата за българите по света, каза Наталия Киселова. Поздравявам ви за сплотеността, защото историята ни учи, че с единство можем да постигнем целите си. Благодаря ви, че демонстрирате как да запазим българското наследство и да възпитаваме любов към родината.
Киселова посети и Българската православна църква „Св. св. Кирил и Методий“, която празнува своя храмов празник. Тя дари на църквата икона на светиите братя Кирил и Методий и разговаря с отец Танчо, изразявайки надежда, че страната ни ще продължава да подкрепя усилията за поддръжка на храма, символ на българската общност в Будапеща.
Председателят на Народното събрание разгледа новопостроената сграда на Българския образователен и културен център, която е реализирана с помощта на двете държави. Тя посети обществените и образователни институции на българската общност и дари фототипни издания на Търновската и Сребърната конституции, както и книги, свързани с българския парламент. Киселова покани децата от българското училище да се запишат на посещение в Народното събрание по време на ежегодните си лагери в България.
В Унгария живеят около 6300 българи, а българското малцинство е признато през 1993 г. като едно от 13-те в страната. Още в началото на XX век българската общност създава собствено дружество, училище и църква, а по-късно и културен дом, който е най-старата българска неправителствена организация зад граница с цел запазване на езика и националната идентичност.
На 12 май 2025 г. председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще участва в Конференцията на председателите на парламентите на страните членки на Европейския съюз в Будапеща.
Форумът ще бъде открит на 12 май 2025 г. от председателя на Унгарското национално събрание Ласло Кьовер, а министър-председателят на Унгария Виктор Орбан ще отправи уводни слова към участниците.