Депутатът от ДПС и кандидат за съпредседател на партията Делян Пеевски е поставил в зависимост не само почетния председател на партията Ахмед Доган, но и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Това стана ясно от интервю пред bTV на бившия член на ДПС и бивш земеделски министър Мехмед Дикме.
В ефира на телевизията той коментира последното изявление на Доган, който предложи ДПС да има двама съпредседатели – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров.
„Добро утро на всички зрители, добро утро и на г-н Доган, макар че той спи в момента. Малко трудно е да се събуди преди 11:00 часа. Доган се събуди и осъзна какво е станало с партията“, каза Дикме.
Според него от изявлението на Доган става ясно, че той е осъзнал, че партията е на път да се превърне в корпоративна и платена партия.
„А тя вече е такава. И то не от сега, а повече от 15 години“, каза Дикме и припомни свое писмо от 2007 година, адресирано до Доган.
„Още тогава беше и сега е организация, в която всеки един бизнесмен може да си купи индулгенция, включително може да търси и промени в съответното законодателство“, обясни Дикме.
Според него партията отдавна е станала бизнес организация. Дикме припомни, че Доган публично е признал, че партията има свои обръчи от фирми.
„Няма в България политическа формация, около която да няма икономически интереси, но всяко нещо си има някакви граници, някаква рамка. Докато при Доган тази рамка много отдавна вече е премината“, допълни ексминистърът.
„Като му казвам „Добро утро“, той може би осъзна или изтрезня с определянето на г-н Пеевски с представянето му като кандидат за председател на Движението за права и свободи, за това, че ще изпусне изцяло юздите в партията. За разлика от другите председатели като Местан и Карадайъ, Пеевски е съвсем различна личност в самата формация.
Нещо повече – мога да кажа, че г-н Пеевски има в момента
много по-силно влияние от самия Доган в райони като Благоевград, като Пазарджик, като Стара Загора,
а вече след последните избори – виждам, че има и в Северна България. В някои общини вече започва да има много силно влияние“, каза Дикме, според когото това започва да става опасно и за почетния председател на партията.„Ако той досега можеше да контролира другите и да прави каквото си иска, едва ли ще може същото да стане и с г-н Пеевски“, допълни той.
Според Дикме проблемът на ДПС е, че я е „подарена“ на хора, „които не носят идеите на партията в сърцата си“.
„Не Доган е създал партията. Партията е създадена от стотици активисти, които създавахме местните структури, местните съвети, ходехме по села, по паланки. В същото време Доган си пиеше уискито тука по баровете.
От тези хора, които създадохме партията, сега няма нито един в ръководството. Той, узурпирайки ръководството на партията, предаде партията на хора, които нищо не носят от идеята на Движението за права и свободи“, коментира още Дикме.
Той цитира част от обръщението на Ахмед Доган, в което той казва, че Делян Пеевски е представител на новото поколение технократи в политиката.
„Г-н Доган, отново „Добро утро“ или „Честит махмурлук!“, или „Честито изтрезняване!“.
Г-н Пеевски от 2001 г. – той беше председател на младежкото НДСВ, г-н Пеевски беше зам.-министър при Емел Етем 2005 година от квотата на НДСВ. Тоест, той е повече от 20 години в българския политически живот.
Така че той не е от новото поколение, той е утвърден политик. Той знае игрите, знае схемите, знае механизмите и явно, че човекът е с акъла си. Той е комбинативен и умее да прави комбинации и да създава зависимости“, допълни Дикме.
„Познавайки Бойко Борисов, аз имам усещането, че г-н Пеевски вече е поставил в зависимост не само Доган, а и г-н Бойко Борисов. Ще цитирам Бойко Борисов, защото аз съм присъствал. Делян, вика, е голяма работа. Той знае всички обществени поръчки в държавата“, обясни бившият член на партията и допълни тезата си, че всички партии в страната са зависими от бизнес формации.
По думите му Пеевски умело успява да съчетава икономическите с политическите интереси.
„Преди две седмици, на 26 декември, Деля беше на Тюркян чешма. Не само той, но и цялото ръководство. И там той каза: „Да върнем партията на хората“. Кой е взел партията от хората, като Доган управлява еднолично партията вече 35 години?“, допълни Дикме.
По думите му самото посочване на определен кандидат за председател на една партия противоречи на устава.
„Аз бих казал да очаквате неочакваното. Възможно е г-н Пеевски, при така създалата се ситуация, да се откаже даже от това, което Доган предлага“, каза Дикме.
Той поясни, че в самата организация на партията положението се усложнява с присъствието на Делян Пеевски и Доган за първи път от 30 години може да „изпусне“ управлението на партията.
Причината е, че той не може да „диктува“ на Пеевски. Той поясни, че двамата не са в конфликт, защото имат взаимни интереси.
„Г-н Пеевски е в момента лепилото, спойката на управлението в държавата. Ако г-н Пеевски каже утре на Бойко: „Напускаме“, те ще напуснат и ГЕРБ ще намерят формален повод да напуснат [управлението]. Между другото, управлението може да стане и без ДПС. Никой не е канил Движението, Движението се самопредложи“, обясни той.
Дикме допълни, че тепърва предстоят назначения в регулаторните органи, както и назначенията във Висшия съдебен и Висшия прокурорски съвет и това не може да стане без ДПС.
По думите му въпреки всичко в партията се чува единствено думата на Доган. Дикме изрази съмнение, че Джедет Чакъров би бил контрапункт на Пеевски.
Кой е детронираният Мустафа Карадайъ и каква роля изигра при атентата срещу Доган
„Винаги Доган, когато е слагал в управлението един министър, е слагал и контрапункт. Някой, който вътре да му създава напрежение. Чакъров мина оттам. Той устоя на интригите в Министерството на околната среда и водите, но тук неговата задача ще бъде много трудна, много тежка и много отговорна, в случай, че това стане“, допълни той и му пожела да не го сполети съдбата на Лютви Местан и Мустафа Карадайъ.
Той предположи, че това, което става сега с бившия председател на партията Мустафа Карадайъ, се случва и с Хасан Азис, който също е бил спряган за ръководния пост в ДПС.
„Някой може ли да ми каже къде е той? До колкото разбрах, кърджалийската организация дори не го кани и на срещи, макар че в момента формално е зам.-председател“, каза още Дикме.
По думите му ДПС има своето място в управлението, но „не през задния вход“.
„Реалностите са съвсем различни. Едни хора, които зомбираха този електорат, използват този електорат за л