Днес се отдава почит на апостолите от групата от 70-те ученици на Иисус Христос, които след това подкрепяли 12-те апостоли в техните усилия да разпространят Христовата вяра. В Посланието до римляните апостол Павел споменава имената на някои от тях.
Църковната традиция разказва, че Ераст бил част от християнската общност в Йерусалим, където е живял и Кварт. Олимпас и Иродион били с апостол Петър в Рим и страдали за своята вяра по време на гонението на Нерон срещу християните. Тези мъже се жертвали за разпространението на учението на Христос и оставили важно наследство в историята на Църквата.
Преподобният Арсений е почти съвременен светец, който е живял до 1924 година и е канонизиран през 1986 г. Той е роден в Кападокия, в селото, където също се родил преподобният Паисий Светогорец. В региона от хилядолетия съществува богата християнска общност. Въпреки загубата на гръцкия език, християните продължават да практикуват и учат вярата си на турски език, което е достигнало върховете си през IV век с известни личности като Василий Велики, Григорий Богослов и Григорий Нисенски.
Арсений загубва родителите си на ранна възраст и развива склонност към уединение и молитва. Става монах и по-късно е преподобен свещеник в родното си село. Притежава мъдрост и обич към хората. Той се радва на уважение не само от християните, но и от мюсюлманите, които също се доверяват на молитвите му и се възползват от добрите му дела. Те получават помощ от Бога в трудни моменти и страдания. Арсений никога не приема пари от хората и често казва: „Нашата вяра не се продава!“. През 1924 г., при принудителната миграция на населението, той заминава със съселяните си за остров Корфу в Гърция, където почива на 10 ноември същата година.