Начало Пари Цените на храните по света са на най-високите си нива от над...

Цените на храните по света са на най-високите си нива от над година, повишението им се очаква да продължи

39
Цените на храните по света са на най-високите си нива от над година, повишението им се очаква да продължи

Цените на храната на световния пазар достигнаха 19-месечен връх през ноември, с очаквания за още увеличение на цените на някои хранителни стоки според анализатори, съобщават Си Ен Би Си и Ройтерс.

Индексът на цените на храните на ФАО на ООН достигна 127,5 пункта през ноември, в сравнение с коригираните 126,9 пункта за октомври.

Също така, ФАО ревизира прогнозата си за глобалното производство на зърнени култури за 2024 г., намалявайки я до 2,841 милиарда тона, в сравнение с предходните 2,848 милиарда тона, според Ройтерс.

Ценовият индекс на ФАО, който следи цените на пет основни групи храни – зърнени култури, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, нарасна поради увеличението в цените на растителните масла.

През първите десет месеца на годината цените на растителните масла се увеличиха с 24%, по-специално на палмово, соево, слънчогледово и рапично масло. След тях, млечните продукти и месото поскъпнаха съответно с 17% и 10% през същия период, казва Си Ен Би Си.

От друга страна, цените на зърнените култури, като пшеница и ориз, намаляха с 4,5%, докато захарта поевтиня с почти 5% на годишна база към октомври. Смята се, че промените в предлагането – в резултат на различни фактори като метеорологични условия и транспортни трудности, са основните движели на тези промени.

Палмово и други растителни масла

Прогнозира се, че цените на растителните масла ще продължат да нарастват и през следващата година, с палмовото масло в центъра на вниманието поради увеличеното търсене, срещащо се с ограничения в предлагането, споделя брокер от StoneX, Чън Кан Вей.

Климатичният феномен „Ел Ниньо“ оказа отрицателно влияние върху палмовите градини в Индонезия, което е най-големият производител на палмово масло, предоставяйки над половината от световното предлагане, според BMI, цитиран от Си Ен Би Си.

През първите осем месеца на 2024 г. местното производство на палмово масло в Индонезия намали с около 5% според Индонезийската асоциация за палмово масло (IPOA).

„То плюс намерението на Индонезия да увеличи употребата на палмово масло за производство на биодизел, ограничава още повече доставките“, коментира Чън и предполага, че и други растителни масла, като рапичното, също биха могли да се поевтинят поради подобни предизвикателства с предлагането.

Говеждо месо

Цените на говеждото месо се увеличиха заради сушата в южната част на САЩ, която значително намали броя на животните, казва стратег от „Рабобанк“, Стивън Никълсън.

Производството на говеда зависи от валежите, необходими за хранене на стадата, и е силно уязвимо към суша. При липса на вода, производителите често се налага да закупуват допълнителни фуражи или да намалят стадата, което увеличава разходите.

САЩ са най-големият производител и износител на говеждо месо в света.

Фючърсите на говедата на Чикагската търговска борса се увеличиха с 16% до 2,59 долара за паунд от началото на годината, според данни на „ФактСет“. Това се отнася до млади говеда, предназначени за угояване.

Прогнозите на „Рабобанк“ и AHDB на Великобритания показват, че глобалното намаляване на производството на говеждо месо ще държи цените високи до 2025 г.

„Свиването на стадата в четирите най-големи производители на говеждо месо в света ще доведе до първите глобални намалявания на доставките след избухването на COVID-19 пандемията“, предупреждават анализаторите в съвременен доклад.

Кафе и какао

Пазарите на захар, кафе и какао са подложени на по-голяма ценова нестабилност в сравнение с другите стоки, коментира експерт от BMI, Матю Бегин.

Въпреки че цените на кафето и какаото не са включени в индекса на ФАО, те са изложени на „най-голям риск“ от колебания в цените. Неблагоприятните метеорологични условия в основния производител на кафе – Бразилия, довеждат до нестабилност на пазара, показва доклад на BMI.

Фючърсите на кафе на ICE са се увеличили с около 70% от началото на годината, достигайки 3,18 долара за паунд.

Относно какаото, тревогите за проливните дъждове и ниското качество на зърната в Кот д‘Ивоар, най-големият производител водят до натиск върху цените. Проблемите с метеорологичните условия и болестите затрудняват производството в Западна Африка, което превъзхожда около 70% от световното предлагане.

Въпреки лекото понижение от рекордните нива, фючърсите на какаото остават на високи нива, търгувайки се на 9425 долара за метричен тон на ICE в САЩ.

„Сити“ предвижда, че съществува голяма вероятност цените на какаото да нараснат отново в следващите 2-3 месеца, достигайки 10 000 долара на тон.

Плодове и зеленчуци

Секторът на плодовете и зеленчуците ще бъде значително засегнат от политиките на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп, според професора Брадли Рикард от Университета „Корнел“.

„Положението може да се усложни, ако други политики на Тръмп засегнат наличието на селскостопанска работна ръка в САЩ“, добави той.

Наред с това, Тръмп обяви планове за налагане на допълнителни мита към Китай и данъци към Канада и Мексико.

Според данни от Министерството на земеделието на САЩ, през 2022 г. Мексико е представлявал 69% от вноса на зеленчуци и 51% от вноса на пресни плодове за САЩ.

Мексико е важен доставчик на някои продукти като авокадо, домати, малини, чушки и ягоди за САЩ, според университета в Калифорния, Дейвис.

„Хранителните стоки, които най-вероятно ще се сдобият с най-голямо повишение, са тези, които не се произвеждат в страната“, допълва Рикард.

Новоизбраният президент може да предизвика „обновена търговска война“ с Китай след навлизането си на поста през януари, което би могло да доведе до нестабилност на цените на соята, пилешкото и месото, предупреждава Джоузеф Глабър, старши изследовател в IFPRI, базиран във Вашингтон.