Начало Пари Цената на медта доближава 12 000 долара за тон заради нарастващо търсене,...

Цената на медта доближава 12 000 долара за тон заради нарастващо търсене, свързано с изкуствения интелект

14
Цената на медта доближава 12 000 долара за тон заради нарастващо търсене, свързано с изкуствения интелект

Цената на медта се доближава до 12 000 долара за тон, благодарение на прогнозираните нужди от оборудване за центрове за данни, свързани с изкуствения интелект, и ограничено предлагане, което е комбинирано с недостиг извън САЩ, показва анализ на Ройтерс.

Медта е високо ценена заради отличната си проводимост и играе ключова роля в енергийните мрежи, захранващи центровете за данни, електрическите превозни средства и необходимата инфраструктура за енергийния преход.

На глобалните пазари цената на медта стигна 11 952 долара за тон на 12 декември. За месец – от средата на ноември до 12 декември, стойността се увеличи с над 9%, според данни на „Бизнес инсайдър“.

От началото на годината цената на медта е нараснала с почти 35%, с очакване за най-голямо годишно увеличение от 2009 г. насам, вследствие на забавяне в добива и увеличаване на запасите в САЩ.

Инвеститори, желаещи да разширят своето портфолио в областта на изкуствения интелект, насочват интереса си към активи, свързани с данни, казва Даан де Йонге, анализатор от „Бенчмарк Минерал Интелиджънс“. Той отбелязва, че инвестициите са фокусирани и върху активи, свързани с медта, включително борсово търгувани фондове (ETFs).

Канадската инвестиционна компания „Спрот Асет Мениджмънт“ ще пусне първия в света борсово търгуван фонд, базиран на физическа мед, през средата на 2024 г., който ще притежава близо 10 000 тона мед и вече е нараснал с почти 46% през настоящата година.

Скорошно проучване на Ройтерс, проведено сред експерти, предвижда недостиг на мед на пазара от 124 000 тона за тази година и 150 000 тона за следващата.

Търсенето на мед се увеличава благодарение на глобалните инвестиции в модернизация и разширяване на електрическите мрежи, а енергийният преход, включващ технологии за възобновяеми източници, като вятърни турбини и соларни панели, също допринася за растящите нужди от мед.

Компанията „Макуайъри“ прогнозира, че глобалното търсене на мед ще достигне 27 милиона тона през тази година, с увеличение от 2.7% спрямо 2024 г. Очаква се потреблението в Китай, водещият метален консуматор, да нарасне с 3.7% през настоящата година, докато търсенето извън Китай ще се увеличи с 3% през следващата година.

През септември инцидент в индонезийската мина „Грасберг“, оперирана от „Фрийпорт-Макморан“, доведе до нарушения в доставките.

Минни компании, като „Гленкор“, понижиха прогнозите си за добив на мед до 2026 г., повишавайки страховете за намаление на предлагането.

Общите запаси от мед в складовете на Лондонската борса за метали (LME), „Комекс“ (Comex) и Шанхайската фючърсна борса (SHFE) отбелязват увеличение от 54% тази година – до 661 021 тона.

Търговците увеличиха доставките на мед за САЩ през тази година заради повишените цени на „Комекс“ и с цел да избегнат митата, наложени от президента Доналд Тръмп.

Запасите от мед на „Комекс“ достигнаха исторически висок рівень от 405 782 тона, което представлява 61% от общите наличности на борсата. В началото на 2025 г. този процент беше едва 20.

Рафинираната мед е освободена от 50-процентните мита върху внесената мед, които влязоха в сила на 1 август. Политиката на американските митници относно металите остава предмет на преглед, като актуализации се очакват до юни 2026 г.