Начало Водещи Цветомир Николов само за ДЕБАТИ: Ако митата на Тръмп за ЕС влязат...

Цветомир Николов само за ДЕБАТИ: Ако митата на Тръмп за ЕС влязат в сила, България ще бъде засегната косвено

29
Цветомир Николов

Ако митата, които американският президент Доналд Тръмп обяви, че има намерение да наложи на държавите от Европейския съюз, влязат в сила, ефектите за България ще бъдат косвени. В същото време вероятно може да се стигне до сделка, при която тарифите да бъдат намалени.

Тези прогнози направи в интервю за ДЕБАТИ.БГ икономистът от Центъра за изследване на демокрацията Цветомир Николов.

Това, което е ясно със сигурност, е, че в процеса на преговорите не се направени необходимите отстъпки от страна на ЕС и както е известно – начинът, по който Доналд Тръмп преговаря, е такъв, че когато не са налице съответните резултати и обещанията, които той е дал пред обществото – вдига мизата в опит да търси още по-активно преговори и съответно да принуди отсрещната страна да отстъпи, коментира Николов.

Според него, в крайна сметка ще се стигне до понижаване на митата, „което ще бъде представено отново като невероятна сделка“, като най-вероятно ще има и контрамерки от страна на ЕС.

При нас ефектите ще бъдат по-скоро косвени, а не преки, тъй като България няма мащабни търговски отношения със САЩ. Но причината, поради която ние ще бъдем засегнати, е, че повечето производствени процеси, съответно фабриките, които са ориентирани експортно към САЩ – можем да очакваме, че поради общия спад в износа на ЕС, вследствие на митата и изобщо на анонсите, че ще има търговска война, всичко това би се отразило на производството в България.

Цветомир Николов обясни, че САЩ е много важен пазар за ЕС, особено когато става въпрос за автомобилната индустрия, високите технологии, фармацевтичните продукти и услуги.

Това е бизнес с много висока добавена стойност, а митата, които предлага Тръмп, са фокусирани именно върху тези сектори. Съответно това е причината прогнозите да се коригират надолу, допълни Николов.

Според него обаче тези процеси ще окажат ефект и върху САЩ, където за второ тримесечие се очаква да има рецесия. Самите мита нямат позитивен ефект, освен еднократен върху търговския баланс на САЩ, каза Николов и обясни:

Периодът от президентските избори до встъпване на Доналд Тръмп и неговата администрация в длъжност, поради очаквания, че голяма част от държавите ще бъдат засегнати от евентуални мита, всички търговци в Щатите започнаха да се презапасяват със стоки, с които, в периода на управление на Тръмп, да покрият митата. Може да се види, че средностатистическото търговско салдо, което е отрицателно към онзи момент, тоест, ако търговският дефицит е бил средно 79 млрд. долара, той нараства експоненциално до 140 млрд. Компаниите са намерили начин да ограничат риска и да натрупат печалба заради по-високите мита.

Друг проблем в политиката на американския президент е разклатеното доверие в долара, което личи освен по курса на валутата спрямо други валути, но и по отлива на капитали.

Много големият проблем на Доналд Тръмп е, че наистина капиталовите пазари устойчиво губят доверие в САЩ и устойчиво започват да се местят в ЕС. Тази тенденция не би могла да стане мащабна и да расте експоненциално със скоростта, с която ЕК и ЕЦБ твърдят, поради факта, че няма общ европейски капиталов пазар. Но с някакви политически стъпки това би могло да се промени, обясни икономистът.

Цялото интервю с Цветомир Николов четете утре.