Художникът Орхан Исмаил, който откри изложба в зала „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград, обяви, че я посвещава на своя баща Исмаил Хюдаим. „Той беше човекът, който заедно с брат ми Осман ни запозна с техниката на рисуване и света, с който сме заобиколени. Той ни показа пътя и посоката в изкуството, за да може да продължим и да се радваме сега на всичко, което правим“, каза творецът пред приятелите и почитателите си. Художникът отбеляза, че изложбата е дълго отлагана и сега е намерила своето време и място в това пространство в „храма на книгата“.
Експозицията е озаглавена „Лудогорски мигове – пластика и колорит”. Тя представя 20 живописни платна – флорални мотиви, които разгръщат красотата на лудогорската земя, портрети на млади дами, морски и зимни пейзажи. Показани са също картини, чрез които посетителите се пренасят на разходка до Копривщица и Медвен. В експозицията е включен и портрет на Апостола на свободата. Посетителите могат да видят и четири произведения от заварената скраб – пластики на бухал, петел, коза и пираня.
„Ако продължително време внимателно се вгледаме във всяка една от картините, ще видим една безметежност, която може да идва само от благоговението пред безпределността на битието. Ще се поклоним пред безсмъртния поглед на Апостола, ще усетим красотата на женските образи, ще се потопим в прекрасната лудогорска земя, в зимните пейзажи, красивите къщи и всъщност ще усетим пулса на света около нас“, описа изложбата главният библиотекар Мила Маринова. От името на колектива на Регионалната библиотека тя пожела на художника цветните му прозрения, с които докосна тази вечер присъстващите, да докоснат повече човешки сърца. „Така, както е озарено това пространство и тази топлина, която лъха, да се усети от всички други, които ще ги видят“, заяви Мила Маринова.
По нейна молба Орхан Исмаил пое ангажимент и обеща да нарисува портрет на патрона на разградската библиотека – проф. Боян Пенев. Творбата ще е подарък по повод 155-годишнината на културната институция, която се отбелязва през тази година.
Музикален поздрав за участниците в изложбата бяха изпълненията на Текин Зекериев с вокален педагог Габриела Минкова. Той представи две добруджански песни – „Глас ми са чува“ от репертоара на Калинка Вълчева и „Седнали ми са терзии“ от репертоара на Иван Георгиев.