Начало Култура Хиляди художници създадоха свои интерпретации на картината „Момичето с перлената обеца“

Хиляди художници създадоха свои интерпретации на картината „Момичето с перлената обеца“

34
Хиляди художници създадоха свои интерпретации на картината "Момичето с перлената обеца"

След като най-известната си картина беше изпратена за изложба в Амстердам, обхващаща почти всички творби на Йоханес Вермеер, музеят „Маурицхойс“ в Хага остана с празно място там, където обикновено е „Момичето с перлената обеца“, съобщава Асошиятед прес.

Музеят покани над 2700 художници – от Тексас до Украйна, на възраст между 7 и 70 години, да създадат свои версии на шедьовъра от XVII век.

Изложени бяха 60 творби, направени от различни материали – от портокалови кори до капачки от бутилки и потници, докато оригиналът беше зает на 64 километра северно.

„Предложенията продължават да прииждат“, каза директорът на музея „Маурицхойс“ Мартин Госелинк пред Асошиейтед прес, отбелязвайки трайната популярност на произведенията с загадъчното момиче.

Проучване на картината, проведено през 2020 г. с модерни визуализационни техники, разкри подробности за работния процес на Вермеер и състава на неговите пигменти, но не и идентичността на младата жена, изображавана в нея.

Художникът Роб де Хеер например комбинира оригинала на „Момичето с перлената обеца“ с изображението на кукли ваянг от традиционния индонезийски театър, който беше под контрола на Нидерландия до 1949 г.

Други интересни произведения включват тези на южнокорейския художник Нанан Кан, който е използвал царевичен кочан за лицето, на грузинската художничка Нино Кавазаури, която е пресъздала съвременна жена, чакаща на автобус с чаша кафе, и на уелския аниматор Саймън Чонг, чиято интерпретация е стилизирана по начин, характерен за анимационен сериал.

Наградените творби бяха изложени в рамки, отпечатани точно на мястото, където обикновено виси оригиналът на „Момичето с перлената обеца“, между два портрета на нидерландския бароков художник Герард Терборх.

Популярността на първия конкурс доведе до организиране на втори. Музеят продължава да споделя получените произведения на изкуството на страницата си в Instagram.

Госелинк, директор на музея от 2020 г., отбеляза, че разнообразието и дълбочината на предложенията са затруднили избора на творбите за изложбата.